Bu haber kez okundu.

Genç hackerlara iş fırsatı! BTK siber ordu başvuruları başladı

BTK'dan siber saldırılarla mücadele kapsamında kritik bir çağrı yapıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), vatansever gençlerden oluşan siber ordu kurmak için harekete geçti. Genç bilişimcilerden oluşturulacak olan hacker ordusuna başvurular başladı. Özellikle üniversiteleri gençlerden ilgi görmesi beklenen hacker ordusu için başvurusu kabul edilenler aylık 6 ila 10 bin lira arasında maaş alacaklar. Peki BTK siber ordu başvurusu nasıl yapılır? Siber orduya katılma şartları neler?

Türkiye'ye yönelik siber saldırılar son dönemde büyük bir artış gösterdi. Devletin kritik kurumlarına yapılan hacker saldırıları son yılların en yüksek seviyesine çıkarken, siber saldırılara hazırlıklı olmak amacıyla hükümet tarafından hazırlanan Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında vatansever gençlerden oluşacak bir ''beyaz hacker'' ordusu kurulması için harekete geçildi.

BTK, başvuru yapan hacker adaylarını yetenek ve kabiliyetlerine göre test ederek işe alacak. Devletin siber güvenliğini sağlamak için hacker olarak çalışmak isteyen gençler, BTK siber ordu başvurusu işlemlerini usom@btk.gov.tr e-posta adresi üzerinden yapacaklar. Hacker ordusu başvurusu kabul edilen gençlere devlet, 6-10 bin lira arasında maaş ödemesi yapmayı planlıyor.

SİBER SALDIRILAR 2.5 KAT ARTTI

Türkiye son yılların en büyük siber saldırıları ile karşı karşıya kaldı. Dağlarda ve metropollerde ülkemizi hedef alan başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleri internet ortamında da eylemlerini devam ettirirken, kritik kamu kurumlarının bilgisayar sistemlerine sızmalarını engellemek için genç hackerlar devlet tarafından kurulacak olan siber ordu da istihdam edilecek. Türkiye'ye yönelik siber saldırıların sayısı son bir yılda 90 milyona ulaştı. 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasında ise bu rakam yaklaşık 2.5 kat arttı. Ülkemizdeki bilgisayarların yüzde 45'ine saldırı yapılırken, sistemi ele geçirilen bilgisayar oranında Türkiye dünyada dördüncü sırada geliyor.

BAŞVURULAR SÜRATLE DEĞERLENDİRİLECEK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, siber güvenlik konusunda Türkiye'nin en büyük sıkıntısının yetişmiş nitelikli insan gücü olduğunu kaydetti. Sayan, siber saldırılarla mücadelede sabah 8, akşam 5 gibi çalışma saatlerinin olmadığını belirterek, ''bizimle çalışacak arkadaşlar 7 gün 24 saat çalışmayı göze almalılar" dedi. BTK Başkanı, siber ordu başvurusu yapan gençlerin başvurularının süratle değerlendirmeye alınacağını ve gençlerin hızlı bir şekilde istihdam edileceğini de sözlerine ekledi. (SABAH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Hahaha 1 yıl önce

Ben hackerim kacınnn yav kardes sen hackerligi ogren sosyal muhendislik ogren ben hackerim ne demek bende babamin ogluyum

Avatar
Hasan 1 yıl önce

Nasıl başvuruyoz

Avatar
Masum 1 yıl önce

Ben hackerim benim bu konuda bir şikayetim var daha yenimi aklınız başınıza geldi geç bile kalındı

Avatar
Ümit DEMİR 1 yıl önce

Beyler Ağ İşletmenliği Okuyorum. Lise 3 Gitmekteyim. Bu Yıl Cisco Akademi Serfikasını alıyorum. Peki Neler Gerekmekte Kodlamada Nasıl Alım yapacaklar Neleri Göz Önünde Bulunduracaklar.

Avatar
G4R3Z 3 ay önce

ne bilmemiz gerekiyor ben ddos saldirisi biliyorm sosyal muhendisim ?