Bu haber kez okundu.

GitHub ve OneDrive 'a Erişim Neden Engellendi?

Terör örgütlerine yakınlığıyla dikkati çeken bir hacker grubunun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a ait e-postaları sızdırmasından sonra BTK, dün akşam saatlerinde bulut depolama servisleri Dropbox ile Google Drive'ı engellemişti. Bugün öğle saatlerinde ise yazılımcıların sıkça kullandığı GitHub ve Microsoft'un sahibi olduğu diğer depolama servisi OneDrive engellendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından OneDrive'a getirilen erişim engelinin, devlet yetkililerine ait e-postaların oradan yayınlanmış olabileceği üzerine getirildiği belirtiliyor. Öte yandan yazılımcıların kendi çalışmalarını kayıt altına aldıkları GitHub'ın neden engellendiği konusunda henüz resmi bir bilgi bulunmuyor.

GOOGLE DRIVE ENGELİ KALDIRILDI

Dün gece engellenen Google Drive'da Türkiye'deki milyonlarca kullanıcının depoladıkları bilgiler yer alıyor. Bu nedenle engelleme bir çok kullanıcının da mağdur olmasına sebep oldu. Kullanıcılar sosyal medya hesaplarından bu yasağı eleştirirken BTK, bu öğle saatlerinde Google Drive'a uyguladığı erişim engelini kaldırdı. Servisin dünya çapında 240 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

DROPBOX NEDİR?

2007 yılında kurulan DropBox kullanıcılarına hem ücretli hem de ücretsiz bulut depolama hizmeti sunan bir servis. Aylık veya yıllık ödeme yapıldığında daha fazla alan sağlayan servisin dünya genelinde 400 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

GITHUB NEDİR?

2007 yılında açılan GitHub, dünyanın en büyük yazılım ve geliştirici kodlarının depolandığı bir servistir. Dünya çapında aktif 14 milyon kullanıcısı bulunan servis özellikle yazılımcıların kendi geliştirdikleri program ve bu programlara ait kodları depolamalarına izin veriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×