Bu haber kez okundu.

GÖKTÜRK-1'in montaj ve entegrasyon faaliyetleri İtalyan ve Fransız firmaları tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi. Uydunun çevresel testleri ise TUSAŞ Akıncı Yerleşkesi'nde yer alan Türkiye'nin ilk uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezinde yapıldı. Uydu yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guayanası'ndaki Koruou Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderildi.

Fırlatma işlemi Türkiye saati ile 16.51'de gerçekleşti. Fırlatma anı Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nin Akıncı tesislerinde düzenlenecek törenle canlı izlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törene Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliği yapacak.

GÖKTÜRK-1 FIRLATMA CANLI YAYIN

Göktürk-1 alçak irtifa yörüngesine oturacak. Fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak. 59. dakikada güneş panellerini açacak. İlk sinyal fırlatmadan 68 dakika sonra yani saat 17.59 sıralarında alınacak. Türkiye saati ile 16:51 olarak açıklanan fırlatma saatinde arianespace.com internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

GÖKTÜRK-1 Uydusu

90 DAKİKADA DÜNYA'YI DOLAŞIYOR

Göktürk-1 dünya çevresinde yaklaşık 90 dakikada bir tur atacak. Uydunun yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi ön görülüyor. Fotoğraf ve görüntüler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu'na aktarılacak.

ASKERİ İSTİHBARAT ve SİVİL AMAÇLARLA KULLANILACAK

Göktürk-1 dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak. Askeri istihbaratın yanı sıra çevre ve yapılaşmanın izlenmesinde, tarımsal rekolte tespitinde, belediyecilik uygulamalarında, sınır kontrollerinde ve kadastro faaliyetlerinde de kullanılacak. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×