Bu haber kez okundu.

Google, sahte haber yapan 200 internet sitesini engelledi!

Google, yaz aylarında sahte haber yazarak bunları yayınlayan haber sitelerine karşı savaş açtığını duyurmuştu. Her geçen gün gelişen algoritması ile daha temiz bir internet deneyimi sunmayı amaçlayan Google bu savaşın ilk adımını attı ve sahte haber yapan yüzlerce haber sitesi engellendi. Öte yandan engellenen haber sitelerine ait olan Adsense reklam hesapları da süresiz olarak kapatıldı.

Dünya genelindeki internet sitelerinin en büyük kazanç kapısı haline gelen Adsense, kurallara uyulmadığı takdirde kullanıcıları ilk önce uyarıyor daha sonra da engelleme yoluna gidiyor. Adsense, Google tarafından geliştirilmiş bir tür reklam ağı sistemidir. Bu sisteme kayıt olan ve verilen kodları sitedeki reklam alanlarına yerleştiren site sahipleri, Google reklam verenlerinden alınan reklamları, sitede yayımlayarak para kazanabiliyor. Bu sayede site sahipleri masraflarını çıkarabildikleri gibi hizmetlerine devam edebiliyorlar.

Google'ın kasım ayından bu yana 340 yayıncı siteyi çeşitli nedenlerden dolayı sisteminden men ettiği öğrenildi. Daha önce uluslararası internet gözlemleri yapan bir grup, Google'ın yalan haberler yazan, komplo teorileri üreten ve yanlış hikayelerle insanları yönlendirmeye çalışan 20 site hakkında hiçbir işlem yapmadığını ileri sürmüştü. Ayrıca Google, sahte reklamlara karşı da bir savaş başlatmıştı. Sadece geçen yıl yapılan çalışmalarda 1.7 milyon sahte reklamın engellendiği de bildirildi. Engellemenin en büyük nedenleri arasında popüler haber sitelerinin isimlerinin taklit edilmesi ve yalan haber yayınlanması gösteriliyor.

Peki Google hangi siteleri engelledi? Banlanan internet siteleri listesi herkes tarafından merak ediliyor. Ancak teknoloji devinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×