Bu haber kez okundu.

İkinci el cep telefonları ByLock'a bulaşmış olabilir

FETÖ'cüler, polise yakalanmamak için kullandıkları ByLock uygulamasının yüklü olduğu ikinci el cep telefonlarını hem bayilere hem de internet üzerinden değerinin çok altında bir fiyata satmaya çalışıyor.

İşte bu noktada tüketicilere çok büyük görev düşüyor. Ucuz telefon buldum diye cep telefonu almak yerine o telefonların ne kadar güvenli olduğunu sorgulamaları gerekiyor. Yoksa ByLock yüklü olan bir telefon kullanıcıların başını derde sokabilir.

Örneğin 2 bin 500 TL değerindeki bir telefonun ikinci el fiyatı 1750 - 2 bin TL arasında değişiyor. FETÖ mensupları bu değerin çok çok altında yani 400 - 500 TL gibi fiyatlara satıyor. Eğer bu fiyatla bir cep telefonu bulursanız almamanız gerekiyor. Çünkü içinde ByLock uygulaması yüklü olabilir.

Şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock

TELEFONDA BYLOCK YÜKLÜ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Cep telefonundan silinse bile geri getirilebilen kriptolu iletişim uygulaması ByLock'un daha önceden yüklenip yüklenmediğini anlamak hayli güç. Ancak elinizdeki telefonun daha önceden bir suça karışıp karışmadığını anlayabilirsiniz.

unun için *#06# tuş kombinasyonunu telefonda tuşlamanız ve ardından karşınıza çıkan IMEI numarasını e-Devlet sisteminde yer alan IMEI numarası sorgulama sayfasına yazarak, bu telefonun çalıntı mı kayıp mı yoksa herhangi bir suça karışmış mı gibi bilgileri görebilirsiniz. Öte yandan söz konusu telefonla ilgili bir problemin olup olmadığını da yine bu işlem sayesinde öğrenebilirsiniz. Eğer sorgulama sonucunda bir sorun gözükmüyorsa, gönül rahatlığıyla o telefonu satın alabilirsiniz.

Çünkü belli dönemlerde telefonları kimin kullandığına ilişkin bilgiler kayıt altında tutuluyor. Şu anda ByLock uygulamasının kırılmasıyla birlikte tüm bilgiler devletin eline geçmiş durumda. Dolayısıyla hangi dönemde kimlerin ByLock yüklü telefonları kullandığı da belli.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×