Bu haber kez okundu.

İnsanlığın sonu mu geliyor? Stephen Hawking açıkladı!
İngiliz Astrofizikçi Hawking, yapay zekanın tehlikeler barındırdığını ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi. 'Bilgisayarlar insan zekasını geçebilir' diyen ünlü bilim insanı, kendi kendine yönetebilen silahların insanlar için tehdit oluşturacağını ön gördü. Stephen Hawking, yapay zekanın doğru kullanılmasının ise insanlık için büyük bir olay olacağını belirtiyor. 

Yapay Zekaya sahip robotlar
Boston Dynamics tarafından geliştirilen yapay zekaya sahip robotlar

YASAL DÜZENLEME GEREKLİ

Uzay seyahati çalışmalarıyla bilinen Amerikalı girişimci Alon Musk da Hawking'e benzer bir uyarıda bulunmuştu. Musk, yapay zekayı insanlığın hayatta kalmasının önündeki en büyük tehdit olarak gördüğünü ve bu konuda yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söylemişti.

Yapay zeka

YAPAY ZEKAYA 1,5 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Son yıllarda yapay zekaya yapılan yatırımlar da dikkat çekici. Bu konu üzerinde çalışan çok sayıda firmaya 2013 yılının başından bu yana toplam 7,3 milyar dolar yatırım yapıldı. Sadece 2016 yılında yapılan yatırımların toplamı 1,5 milyar dolayın üzerinde. Microsoft, Google, Apple ve Facebook gibi büyük teknoloji firmaları da son yıllarda yapay zeka çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Kaynak: NTV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×