Bu haber kez okundu.

Instagram Takipçilerini Arttırmanın 5 Kolay Yolu

Blog yazarlarının yoğun olarak kullandıkları sosyal medya hesapları Facebook ve Twitter olsa bile bazı yazarlar bulundukları niş gereği farklı sosyal medya kanallarına yönelmek zorunda kalabilirler. Instagram bu sosyal medya kanallarından birisidir. Burada insanlarla etkileşim kurmak ve sahip olduğunuz kanalın takipçi sayısını arttırmak diğer sosyal medya kanallarında uyguladığınız stratejilerle elde edebileceğiniz bir sonuç olmayabilir.

Instagram karışık olmaktan uzak bir sosyal medyadır. Bununla birlikte durum güncellemelerinin çok sık yapılmadığı bir yerdir. Fotoğraflardan ve görsel içeriklerden hoşlanan kişilerin en çok vakit geçirdikleri alanlardan birisi bu sosyal medyadır. Bir blog yazarı olarak sizin burada almanızın genel nedeni ise elbette hedef kitlenizde yer alan bu tür kişilere ulaşabilmektir.

Her ne kadar pazarlama çalışmalarınız kapsamında Instagram'ı hedeflemek isteseniz bile bu platformun doğası gereği daha farklı yöntemlere veya tekniklere başvurmanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan ve 5 adımdan oluşan Instagram takipçisi arttırma yöntemleri sayesinde doğal yoldan pek çok kişiye ulaşabilme şansını elde edebilirsiniz.

Hashtags

1. Popüler Hashtag'leri Kullanın

Bir şekilde Twitter ile çok daha ilgili bir terim olan Hashtag, Instagram'ın işleyiş yönteminin en önemli parçası durumundadır. Instagram kullanan insanlar paylaştıkları gönderilerde bir sürü Hashtag kullanır ve bu sayede paylaştıkları gönderinin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine imkan sağlarlar.

Instagram'da firmanızı veya markanızı tanıtmak istediğiniz zaman karşılaşacağınız en büyük zorluklardan birisi hiç kuşkusuz hangi Hashtag'i kullanacağınıza karar vermektir. Bunun için Instagram kendiliğinden size bir yol göstermektedir. Instagram'da arama yapmaya çalıştığınız zaman popüler Hashtag'leri yani çıkış yapan Hashtag'leri bulabilirsiniz. Bunlardan markanız veya firmanız ile ilgili olanları kullanarak tanıtımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanında Hashtag'ler ile ilgili uygulayabileceğiniz bir diğer strateji rakiplerinizi takip etmektir. Basit bir biçimde onlar için işe yarayan yöntemler sizin için de işe yarayacaktır. Bu nedenle onların kullandıkları Hashtag'leri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hashtag konusunda kafaları karıştıran bir diğer mesele ise bir gönderide ne kadar Hashtag kullanılması gerektiğidir. Bu sorunun basit ve kesin bir cevabı yoktur. Fakat Instagram kullanıcılarının genelinde yapılan araştırmalar ve çalışmalara göre çok fazla Hashtag'e yer vermek pek sağlıklı değildir. Yapılması gereken 10-11 gibi Hashtag rakamlarına olabildiğince yakın olmaktır.

Kişileri etiketleme

2. Kişileri Etiketleyin

Markanızı daha fazla insana ulaştırmak istiyorsanız yapacağınız basit bir işlem vardır. Faaliyet gösterdiğiniz alanla ilgilenen insanları yaptığınız paylaşımlarda etiketlemeyi düşünmelisiniz. Başkalarıyla ortak hareket etmek, hem onlara hem kendinize değer katmak Instagram'da takipçi kazanmak için en ideal yöntemlerden birisidir.

Yaptığınız paylaşımlarda diğer blog adreslerinden bahsedin. Bu girişiminiz kısa süre içerisinde cevap bulacak ve söz konusu blog yazarları sizinle etkileşime geçeceklerdir. Kullanacağınız etiketleri iyi araştırmalısınız. Araştırmalarınızı tamamladıktan sonra ilgi alanınıza dahil olduğunu düşündüğünüz insanlarla, blog adresleriyle ve firmalarla etiketler yardımıyla etkileşim kurmaya çalışın. Ancak dikkatli olun çünkü dengeyi yakalayamadığınız zaman insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Instagram beğeni

3. Beğeni ve Yorumlarla Etkileşim Kurun

Tahmin edebileceğiniz gibi hedef kitleniz ile en iyi şekilde iletişim kurmak istiyorsanız mutlaka onların paylaşımlarını veya yorumlarını beğenmeli, onların paylaşımlarına yorum yapmalısınız. Bu etkileşim kurabilmeniz için en doğru ve uygun fırsatı bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Yorum yaparken nazik olmaya özen göstermelisiniz. Bir blog yazarı olarak yapmacık davranmaktan kaçınmaya çalışmalısınız. Kendinizi yansıtmayacak her hareket kitleniz tarafından uygun karşılanmayacaktır. Kitleniz ile etkileşim seviyenizi yüksek tutmak istiyorsanız kendiniz olmalısınız.

Instagram konumları

4. Konumları Kullanın

Bazı kullanıcılar belirli konumlarla ilgili paylaşımlara daha fazla önem verirler. Örneğin Ortaköy, İstanbul konumu oldukça ilgi çekici olabilir. Taksim, İstanbul veya Sultanahmet, İstanbul gibi konumlar oldukça ilgi çekicidir. Markanızla ilgilenen hedef kitlenin sevebileceği konumları düşünerek bunları kullanmaya çalışabilirsiniz.

Belirlediğiniz konum ne kadar popüler ise paylaştığınız içeriğe göz atılması bir o kadar yüksek ihtimaldir. Bu nedenle konum seçerken doğru seçimler yaptığınızdan emin olmalısınız. Yapacağınız seçimler elde edeceğiniz takipçi sayısını olumlu yönde etkileyebilir.

Instagram sosyal medya entegrasyonu

5. Sadece Siteyi Tanıtmayın

Diğer tüm sosyal medya kanallarında olduğu gibi Instagram hesabınızın tanıtımını mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Paylaşım yaparken sadece sitenizi ön palana çıkarmak size çok fazla bir şey kazandırmayabilir. Instagram hesabınız olduğu için bu hesabı da tanıtmayı düşünmelisiniz. Çünkü Instagram hesabınız ilerleyen zamanlarda yapacağınız tanıtımları doğrudan etkileyecektir. Ne kadar fazla takipçiye sahip olursanız sitenize o kadar fazla ziyaretçi getirebilirsiniz.

Instagram hesabını tanıtmanın en kolay yolu ilk olarak Facebook hesabınız ile Instagram hesabını birbirine bağlamaktır. Bu sayede Instagram hesabınızın takipçi sayısını yükseltebilirsiniz. Tek başınıza faaliyet gösteren bir blog yazarı durumundaysanız mutlaka kişisel bir Instagram hesabınızın olduğundan emin olmalısınız. Eğer birden fazla yazarsanız hepinizin Instagram hesabı olmalıdır. Instagram'da sadece marka olarak değil bireysel olarak da yer almalısınız.

Instagram'da takipçi kazanmak ve varlık gösterebilmek için agresif stratejiler oluşturmalısınız. Instagram için belirleyeceğiniz stratejiler diğer sosyal medya adreslerinde uyguladığınız stratejiler ile benzerlik göstermeyecektir. Burada varlık gösterebilmek ciddi anlamda agresif ve hızlı uygulanabilir stratejiler gerektirmektedir.

Okuduğunuz bu içerik Timur Demir tarafından hazırlanmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×