İnternet yok! Facebook açılmıyor neden? Başbakan açıkladı - 4.11.2016

İnternet kesintisi ne zaman bitecek? İnternet kullanıcıları 4 Kasım yani bu gece saat 01.00'den itibaren özellikle sosyal medya sitelerine erişimde sıkıntılar yaşıyor. Kullanıcılar internet neden yok? Twitter ve Facebook engellendi mi? gibi soruları merak ederken Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerinden cep telefonu ile internete bağlanma sorunu yaşadıklarını bildiriyorlar.

HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmasıyla başlayan son dakika internet kesintisi sorunu Türkiye'de en çok ziyaret edilen sosyal medya siteleri ile WhatsApp ve Snapchat gibi mesajlaşma uygulamalarında da yavaşlamaya sebep oldu. Diğer internet sitelerine kolaylıkla ulaşıldığını söyleyen vatandaşlar, internet erişiminin neden kısıtlandığını araştırıyor.

Habertürk'ün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) dayandırdığı habere göre; Türkiye genelinde yaşanan sosyal medya ağlarına erişim sorunu ve internetteki yavaşlamanın nedeni ülkemizdeki internet çıkışlarıyla alakalı. Öte yandan uygulamalar için herhangi bir mahkemeden çıkan erişim yasağının söz konusu olmadığı belirtiliyor. 

KESİNTİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'deki yaşanan internet kesintisinin nedeni ile ilgili bir açıklama yaptı. Yıldırım, “Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Arkadaşlar güvenlik açısından zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner.” dedi.

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR?

Ülkemizde bazı internet sitelerine gelen erişim engelinden sonra ne yazık ki bağlantı sorunları yaşanıyor. GoogleDNS, OpenDNS ve ComodoDNS gibi adreslerin kullanımı bu sorunları aşmakta yeterli olmuyor. Peki engellenen sitelere giriş nasıl yapılır?

PC'DEN GİRİŞ İÇİN;

1. AdımTunnelBear uygulamasını buradan indirin.

2. AdımTunnelBear kurulumunu gerçekleştirin. Kurulumun sonunda TunnelBear üyeliğinizin olup olmadığına dair iki seçenek çıkacak. Eğer üyeliğiniz yoksa “I don’t have a TunnelBear account” seçeneğine tıklayarak ücretsiz üyelik oluşturabilir, üyeliğiniz varsa “I already have a TunnelBear account” seçeneğine tıklayarak e-posta hesabınız ile giriş yapabilirsiniz.

3. Adım: TunnelBear uygulaması açıldıktan sonra bölge seçimi yapıp, “On” seçeneği ile VPN’i açabilirsiniz.

CEP TELEFONUNDAN GİRİŞ İÇİN;

1. Adım: Uygulama mağazasından TunnelBear uygulamasını indirin.

2. Adım: TunnelBear uygulamasına e-posta hesabınız ile giriş yapın.

3. Adım: TunnelBear telefonunuza VPN profili yüklemek isteyecek. Kabul edin.

4. Adım: VPN profili yüklendikten sonra TunnelBear uygulamasına geri dönün ve VPN’i aktif hale getirin.
 

Mustafa KARACA (mustafa.karaca@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
seda 3 ay önce

tek sorun bende değilmiş

Misafir Avatar
mert 3 ay önce @seda

ne zaman kalkar

Beğenmedim! (4)
Avatar
şeyma 3 ay önce

ne zaman girebileceğiz ya

Misafir Avatar
umut toprak 3 ay önce @şeyma

dur be şeyma bir kaç gün kafamızı dinleyelim

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ayse 3 ay önce

Dediğiniz şeyde indirilmiyo nasıl grilcek bu internete

Avatar
HEBUN 3 ay önce

YA YUTUPE DE OLMUYO HEM NASIL GELCEK ONU BARI SOLEYIN YA