Bu haber kez okundu.

iPhone 8 ne zaman çıkacak? Tasarımı, özellikleri ve fiyat söylentileri

ABD'li teknoloji devi Apple, son cep telefonu modeli iPhone 7'yi Eylül ayında satışa çıkardı. Ancak en güncel modelin sürekli güncelleme alması üzerine bir çok kullanıcı iPhone 8'i beklemeye başladı. Apple'ın bu yıl ki model için çığır açıcı özelliklerden bazılarını iPhone 8 ile sunacağı iddia ediliyor. Bununla ilgili en yeni söylentileri ve sızıntıları sizler için topladık. Eğer iPhone 7'nin özelliklerinden etkilenmediyseniz, iPhone 8'in hangi özelliklere sahip olabileceğini bu haberimizden okuyabilirsiniz. İşte iPhone 8 ile ilgili satış fiyatı, teknik özellik ve çıkış tarihi detayları...

KABLOSUZ ŞARJ ÖZELLİĞİ OLABİLİR

Apple analisti olarak tanınan Çinli Ming-Chi Kou, iPhone 8'e dair önemli bir iddia ortaya attı. Kou'nun iddiasına göre iPhone 8 kablosuz şarj özelliğine sahip olacak. Aslında bu yeni bir iddia değil. Daha önce teknoloji dünyasında bu söylemler yer aldı. Ancak Kou'nun iddiasını diğer söylentilerden farklı kılan şey ise, Apple'ın iPhone kutusuna Lightling Kablo yerleştirmeyeceğini ve kablosuz şarj aparatının telefondan ayrı satılacağını söylemesi oldu. Standart kablosuz şarj cihazlarına göre farklı bir çalışma sistemine sahip olacağı ileri sürülen bu aparat ile şarj işlemi telefon eldeyken bile yapılabilecek. Kou, iPhone 8'i şarj etmek için herhangi bir modüle ihtiyaç olmayacağını da belirtti.

İRİS TARAYICI OLABİLİR

Apple iPhone 8 özellikleri ile ilgili bir diğer iddia ise 'iris tarama özelliği' olacağı yönünde. Microsoft Lumia'nın bazı modelleri ve Samsung Galaxy Note 7'de de kullanılan bu özellik cep telefonlarına ekran kilidi ve parmak izi okuma sistemlerine ek olarak yeni bir güvenlik önlemi sunuyor. Apple'ın da iPhone'de iris tarayıcı kullanacağı iddia ediliyor. Bu özellik sayesinde ekran korumasını açmak ve diğer güvenlik önlemlerini geçmek için iris taraması yapılması gerekiyor.


iPhone 8 konsept tasarım videosu

OLED ve KIVRIMLI EKRANLA GELEBİLİR

Yeni bir ekran teknolojisi üzerinde çalışmalar yapan Apple'ın iPhone modelinde ekran değişikliğine gideceği iddiaları her geçen gün daha da güçleniyor. Bunlarda birisi de ''iPhone 8 OLED ekranla çıkacak'' söylentisi. Zira, geçtiğimiz günlerde Apple ve Samsung'un OLED ekran üretimi ve tedariği konusunda anlaşma yaptığı ileri sürülmüştü. Güney Korey haber sitelerinde ise Apple'ın 100 milyon adeta OLED ekran siparişi verdiğine dair önemli iddialar ortaya atıldı. Eğer Apple, yeni iPhone modelinde OLED ekran kullanacak olursa bu aynı zamanda iPhone 8'in çerçevesiz olacağı anlamına geliyor. Öyle ki bu konuda konsept çalışmalar bile ortaya çıkmaya başladı.

SANAL TUŞ ALANI KULLANILACAK

iPhone 8 iris tarama özelliği ile gelebilir iddiasını ortaya atan Apple analisti Ming-Chi Kuo'nun bir diğer iddiası ise iPhone 8'in 5.8 inç'lik ekranında sanal tuş alanları bulunacağı yönünde. Yeni bir kimlik tanıma özelliğini de beraberinde getirecek bu tuşlar hakkında henüz detaylı bir sızıntı yok. Ancak bu özelliğin gelmesiyle birlikte iPhone'daki ana tuş ekranı ile Touch ID'nin kaldırılması gündeme gelebilir. Kuo'ya göre yeni iPhone, 5.8 inç OLED ekrana sahip olacak. Sanal tuşların ayrı bir alanda yer alacağı telefonda kullanım alanı ise 5.15 inç olacak. Ayrıca Kuo, OLED ekran sayesinde iPhone 8'in kullanımının daha rahat olacağını söylüyor.

iPhone 8 Sanal Tuş Alanı Çizimleri
iPhone 8, 5.8 inç OLED bir ekrana ve 5.15 inç kullanım alanına sahip olacak. Fakat bu ekranda bazı alanlar sanal tuşlar için ayrılacak.

iPHONE 8 NE ZAMAN ÇIKACAK, FİYATI NE KADAR OLACAK?

Apple yetkilileri iPhone 8'in çıkış tarihine ilişkin net bilgi vermekten çekiniyor. Fakat iPhone 8 tanıtım tarihinin yaklaşık 8 ay sonra yani 2017 Ekim ayında olacağını göz önüne aldığımızda yeni nesil telefonun 2018 yılının ilk aylarında satışa çıkacağını tahmin edebiliriz. iPhone 8 satış fiyatı iddiaları da son günlerin en önemli konusu oldu. Bazı kaynaklar iPhone 8 fiyatının 1000 dolar civarında olacağını belirtiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×