Bu haber kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nde sürpriz bir tanıtım gerçekleşti. Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi'nde yapılan, Türk ve Kıbrıs'taki basın mensuplarının davet edildiği bu tanıtımda Kıbrıs'ın ilk elektrikli otomobili 'Günsel' sahneye çıktı. Henüz prototip aşamasında olan otomobil 'Model 1' adıyla anılıyor.

Kıbrıs'ın zengin ailelerinden olan Günsel Ailesi'nin yerli otomobil üretme hayalinden yola çıkarak çalışmalarına başlanan Günsel Model 1 projesi, Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilmiş. Yaklaşık 8 yıl önce tohumları atılan projenin ilk prototipi ''Sessizliği Sür'' sloganıyla görücüye çıktı.

Günsel elektrikli araba MODEL 1

Tamamen Kıbrıslı mühendislerin ellerinde çıkan Günsel Model 1, 75 kW gücünde bir elektrikli motordan güç alıyor ve tam dolu şarj ile 350 kilometre menzile ulaşmayı hedefliyor. Kendi segmentindeki arabalara göre yüzde 80'lik tasarruf sağlayan Model 1, normal elektrik prizinden 7 saatte şarj olabiliyor. Ancak kendisine ait orijinal şarj ünitesi Günsel Süper Şarj kullanıldığında sadece 30 dakika da depoyu fullemeyi başarıyor.

Maksimum hızının 150 km/sa ile sınırlandırılacağını öğrendiğimiz Model1'in 0'dan 100 km/sa hıza 8 saniyede çıkabildiği belirtiliyor.

Günsel

GÜNSEL LOGOSUNDAKİ DETAY

KKTC'de üretilen ilk yerli otomobil olan Günsel Model 1'in logosundaki kalkan sembolü anneyi, bir arada tutmayı ve koruyuculuğu; ''g'' harfi aileye soyismini veren babayı; logonun ortasındaki 3 elektrik devresi de ailenin 3 kardeşini ve bu kardeşlerin sadece elektrikli otomobillerin üretimini yapacağını gösteriyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×