Bu haber kez okundu.

Pokemon Go Türkiye'de yasaklanır mı?
Pokemon Go Android ve iOS cihazlar için yayınlandı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de Pokemon Go çılgınlığı başladı. Öyle ki parklar, caddeler, alışveriş merkezleri Pokemon avı için hunharca oyun oynayan kişilerle doldu taştı. Ne var ki korkulan oldu ve Pokemon Go Almanya'daki Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi sınırları içerisinde yasaklandı.

Peki Türkiye'de de Pokemon Go yasaklanır mı? Bu sorunun yanıtı haberimizde. Öncelikle Pokemon Go'nun neden yasaklandığını sizlere aktaralım.

POKEMON GO ALMANYA'DA NEDEN YASAKLANDI?

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş olan Pokemon Go, oyuncuların Pokemon yakalamak için çaba gösterdikleri bir oyun. Google Maps üzerinden GPS yardımıyla ilerlenen bu oyunda Pokemon avı için oyuncuların girip çıkmadığı yer yok. Hal böyle olunca sokak, cadde, park ve AVM gibi yerlerde de çok sayıda Pokemon Go oynayan kişiyi görmek mümkün.

Almanya'da ise Pokemon Go oyuncularının Nazi Almanyası zamanında imha kampı olarak kullanılan Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi'ne girmelerinden sonra büyük kıyamet koptu. Müze yönetimi, kampta kurban edilen kişilerin ruhuna saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle ziyaretçilerin müze sınırları içerisinde Pokemon Go oyunu oynamasına izin verilmeyeceğini duyurdu. Müze sözcüsü Pawel Sawicki yaptığı açıklamada, Pokemon Go oyununun müze sınırları içerisinde oynanmasının "Nazi Almanyası'nın toplama ve imha kampı kurbanlarının hatıralarına saygısızlık yaratacağını ve kesinlikle uygun olmadığını" ifade etti.

POKEMON GO TÜRKİYE'DE YASAKLANIR MI?

''Pokemon Go Türkiye'de yasaklandı'' haberlerini alacak gibiyiz. Zira Pokemon avı için oyuncuların camilere girmeye başlamaları sosyal medya sitelerinde büyük tepkiye yol açmıştı. Oyuncuların camilere girmesine bir tepki de Diyanet-Sen'den geldi. Hatta Diyanet-Sen'den yapılan açıklamada Pokemon Go'nun Türkiye'de yasaklanması istendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, camilerde Pokemon GO oynamanın camileri hafife almak ve ibadet edenlere büyük saygısızlık olduğunu belirtti. Bu durumun batılı ülkelerin bir senaryosu olduğu fikrinde olan Bayraktutar, Pokemon GO'nun bir an önce Türkiye'de yasaklanmasını talep ettiğini söyledi.

Pokemon GO oyuncularının camilere kadar girerek Pokemon avlamaları konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Türkiye'de Pokemon GO yasaklanır mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×