Bu haber kez okundu.

PTT'den önemli uyarı: Bu mailleri sakın açmayın!

PTT'den gelen mail uyarısı, kullanıcıların kimlik bilgilerine ulaşılmasını kolaylaştıran "oltalama mailler" konusunda oldu. Şirketten yapılan yazılı açıklamada vatandaşların PTT markası ve logosu kullanılarak hazırlanan "kargo takip" maillerine karşı dikkatli olmaları ve e-posta içerisinde bulunan linklere tıklamamaları istendi.

PTT A.Ş. tarafından yapılan duyuruda, şirket müşterilerine ve vatandaşlara marka ve logo kullanılarak hazırlanmış kimlik avcılığına yönelik maillerin gönderildiğinin belirlendiği ifade edilirken vatandaşlara bu mailleri açmamaları yönünde uyarıda bulunuldu. PTT'den kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan bu mailler ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

"Söz konusu e-postalarda yer alan linkler tıklandığında şirketimize ait gönderi takip sayfasının bir benzeri açılmakta ve müşterilerimizden kendilerine ait kargonun teslim edilebilmesi için gönderici firmadaki bilgilerinin güncellenmesi istenmektedir. Bu şekilde müşterilerimizin kimlik bilgilerine kolayca ulaşılarak çeşitli mağduriyetlere sebebiyet verilmektedir. Şirketimiz tarafından hiçbir şekilde bu tür e-postalar gönderilmemektedir. Müşterilerimizin e-posta ile gelen linkleri tıklamamaları, kendi güvenlikleri ve mağdur olmamaları açısından elzemdir."

Şirket açıklamasında, söz konusu mailler hakkındaki araştırmanın Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi tarafından başlatıldığı ve bilgi güvenliği sistemlerinde gerekli önlemlerin alındığı bildirildi. Ayrıca şirketin imajını koruyacak her türlü hukuki girişimlerin de yapıldığı belirtildi.

PTT'den geldiği sanılan virüslü maildeki sahte PTT adresine tıklandığında kullanıcı farklı bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sayfa üzerinden bilgisayara bulaşan virüs kullanıcının kredi kartı, kimlik bilgileri ve kişisel bilgiler gibi pek çok veriyi dolandırıcılara aktarabiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
mehmet 3 yıl önce

Kargom Nerede