Bu haber kez okundu.

Reina saldırısını öven sosyal medya kullanıcılarına soruşturma

Ortaköy'de 39 kişinin katledildiği silahlı saldırıya ilişkin sosyal medyada da operasyon başlatıldı. Yılbaşı gecesinde yaşanan katliamın hemen ardından Twitter ve Facebook gibi platformlarda 'oh olsun...', 'iyi olmuş...' gibi paylaşımda bulunan kullanıcılar mercek altına alındı.

Halen katili arama çalışmalarının devam ettiği Reina saldırısı ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada saldırıyı öven paylaşımlar yapan kişiler hakkında ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' suçlaması ile soruşturma başlattı. Alınan bilgiye göre savcılık yaklaşık 20 hesabı incelemeye aldı. Bu hesaplardan saldırı sonrası övücü mesaj paylaşan kişiler hakkında gözaltı kararı verileceği bildirildi.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NDEN SUÇ DUYURUSU

Türkiye Barolar Birliği (TBB), İstanbul Ortaköy'de Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıyı sosyal medyadan öven mesajlar için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Şikayet dilekçesinde, 27 hesaptan yapılan yorumların ''suçu ve suçluyu övme ve kişinin hatırasına hakaret suçu'' kapsamında incelenmesi ve kamu davası açılması istenmişti.

BELÇİKA DA MESAJLARI TAKİBE ALDI

Reina saldırısında hayatını kaybedenler arasında Belçikalı vatandaşlarda bulunuyor. Belçika Hükümeti saldırıyla ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımların takibe alındığını açıkladı. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, federal polis bünyesinde İnternet Sevk Birimi oluşturulduğunu belirtirken şu ana kadar nefret, terör propagandası ve çocuk tacizli içerik paylaşan 400'den fazla hesaba müdahale edildiğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×