Bu haber kez okundu.

Sahte haber yapan sitelere Google ve Facebook engeli yolda!

Google ve Facebook, bildiğiniz üzere dijital dünyanın en büyük markaları arasında yer alıyor. Bu iki dev geçtiğimiz günlerde internet haber sitelerine ve haber içeriği yayınlayan web sayfaları konusunda kritik düzenlemelerin yapılacağını açıklamıştı. Facebook, haber akışında kullanıcıları kandırmaya yönelik içeriklerin paylaşılmasına izin verilmeyeceğini bildirirken Google'da yeni algoritma sistemini uygulamaya koyarak ziyaretçi çekmek için spam yapan sitelere karşı yaptırımlar uygulamıştı.

İnternetin en önemli iki dev ismi şimdi de yalan haber yapan web sitelerine karşı resmen savaş ilan etti. Özellikle ABD Başkanlık seçimleri sırasında yapılan sahte haberlerin bu girişimde önemli rolü olduğu söyleniyor. Peki Google ve Facebook ne yapacak?

Ünlü platformlar, kendi reklam ağları üzerinden kazanç sağlayan haber sitelerinin bu ağdan faydalanmalarını engelleyecek. Örneğin; Google Adsense ile gelir elde eden sitelerin artık reklam yayınlaması mümkün olmayacak. Facebook ise bu tür sitelerin hem haber akışında görülmesini engelleyecek hem de kendi reklam ağındaki sahte haber yapan siteleri sistem dışı bırakacak.

Henüz söz konusu uygulamanın ne zaman hayata geçirileceği belli değil. Ancak Facebook'un bu değişikliğe ek olarak aldatıcı haberleri daha iyi tespit eden ve onları ortadan kaldırmak adına daha etkili olan bir güncelleme hazırlığında olduğu söyleniyor.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×