Bu haber kez okundu.

Seçmen Sorgulama e-Devlet Kapısı nasıl yapılır? (Resimli Anlatım)

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesindeki secmen.ysk.gov.tr adresinden sunulan 'seçmen sorgulama' hizmeti, bugünden itibaren e-Devlet sisteminden de (turkiye.gov.tr) verilmeye başlandı.

Türkiye'deki tüm kamu kurumlarına ait neredeyse her işlemin internet ortamından yapılmasına imkan tanıyan e-Devlet Kapısı'na, sadece tek bir kimlik doğrulaması yapılarak erişilebiliyor. Anayasa referandum tarihinin kesinleştiği bugün ise vatandaşlar, seçmen sorgulama işlemini yine e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Peki bu nasıl olacak? Sizler için hazırladığımız resimli anlatımdaki adımları takip ederek, e-Devlet üzerinden seçmen sorgulaması yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi e-Devlet Giriş Ekranı
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi e-Devlet Giriş Ekranı

E-DEVLET SEÇMEN SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle turkiye.gov.tr internet sitesindeki e-Devlet Giriş sekmesinden T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Ardından sayfanın üst sağ kısmında bulunan arama bölümüne ''Yurt içi seçmen sorgulama'' ya da ''Yurt dışı seçmen sorgulama'' yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Buradan size ait tüm seçmen bilgilerine erişebilirsiniz.


e-Devlet Seçmen Sorgulama Ekranı Arama

YURT İÇİ SEÇMEN KAYDI SORGULAMA

Sistem üzerinden yurt içi seçmen kütüğünde kaydı olan vatandaşlar, kendisine ve kendisi ile aynı hanede yaşayan seçmenlerin, seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını, kaydı bulunmayan, kaydında güncelleme yapmak veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen seçmenlerin nasıl başvuru yapacaklarına dair anlatımlara, askı dönemi geldiğinde aynı binada olan diğer seçmenlerin isimlerine, seçim dönemi geldiğinde hangi sandıkta oy kullanacağı bilgisine, seçmen bilgi kağıdına, seçim günü oy verme ile ilgili verilen bilgilere ve kayıtlı olmayan engelli seçmenlerin başvuru yapmalarını kolaylaştıracak iş adımlarına rahatlıkla ulaşılabilecekler.

YURT DIŞI SEÇMEN KAYDI SORGULAMA

Yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı bulunan vatandaşlar ise e-Devlet Kapısı aracılığıyla, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığına, tabi olduğu dış temsilcilik bilgilerine, askı dönemi geldiğinde eksiklik veya yanlışlık gibi durumlarda ne yapılacağını gösteren iş adımlarına dair açıklamalara, seçim dönemi içinde sandık kurulacak dış temsilciliklerin adres bilgilerine veya gümrük kapılarına ait bilgilere, yurt dışında oy verme tarihleri ile seçim günü oy verme ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilecekler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×