Bu haber kez okundu.

Sensörler hayatımızda büyük kolaylık sağlayacak

Hayatımız, teknolojinin bizlere sunduğu yeni ürünlerle daha kolay bir hale geliyor. Akıllı telefonlar, akıllı saatler ve sanal gerçeklik gözlükleri hem eğlence hem de günlük yaşantımızda bizlere kolaylık sağlayan ürünlerden sadece bir kaçı. Bunların yanı sıra sensörler de hayatımıza girmiş durumda. Peki sensör kullanılan ürünler neler?

LG'DEN KATLANABİLİR SENSÖR

LG katlanabilir sensör


Panel üretimi konusunda dünyanın önde gelen firmalarından olan LG, hem basınca duyarlı hem de katlanabilir sensörünü tanıttı. Bu sensör hayata geçtiği takdirde, günlük hayatımızdaki çoğu eşya farklı yeteneklere kavuşacak. LG'nin belirttiğine göre bu teknolojinin özellikle 3 alanda etkin bir şekilde kullanılması bekleniyor. Bunlardan ilki Sağlık.

Sağlık odaklı olarak bu sensörle geliştirilen halıların vücut dengesini ölçümleyebileceği ifade ediliyor. Spor eldivenleri yapılabileceği ve bu eldivenlerin kullanıcıların kavramasını algılayabileceği belirtiliyor. Son olarak otomobil koltuklarında kullanılabileği de söylenen sensörün yolcuların duruşunu ve vücut tipini algılayarak, koltuğu yolcuya uygun şekilde konumlandırabileceği dile getiriliyor.

3'Ü BİR ARADA CİHAZ DEVRİ BAŞLIYOR

Samsung

Günümüzdeki 2'si bir arada cihazlar popülerliğini koruyor. Bilgisayar ve tablet arasında geçiş yapabilen cihazlar, uygun fiyatlarla satıldığı için ulaşılabilir hale geldi. Samsung'un yeni aldığı patent ise 3'ü bir arada cihaz devrini başlatmayı amaçlıyor. Tamamen katlanabilir ekran üzerine kurulu olan patente göre aynı cihaz tam üç farklı şekilde kullanılabiliyor. Kıvrıldığında giyilebilir hale gelen cihaz, hafif kavisli formda ise cep telefonu işlevi görüyor. Ekran tam olarak düz hale geldiğinde ise dev ekranlı bir tablete dönüşüyor.

SANAL GERÇEKLİK SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Xiaomi VR

Hayatımıza yeni giren teknolojilerden olan sanal gerçeklik ise her geçen gün büyümeye devam ediyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi'nin VR cihazı da ufukta göründü. Firmanın üst düzey bir yetkilisi, yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştıklarını ve bu gözlüğün Google'ın Daydream platformu ile uyumlu çalışacağını onayladı. Cihazın bir kaç ay içerisinde piyasada yerini alması bekleniyor.

KAPTANSIZ GEMİLER GELİYOR

RollsRoyce sürücüsüz gemi


Sürücüsüz otomobilden sonra şimdi sıra kaptansız gemide. Uzun yıllardır denizcilik sektöründe çalışmalar yapan İngiliz şirket RollsRoyce, çok ses getirecek bir çalışmayı gün yüzüne çıkarıyor. Şirket yakın bir zamanda denizlere kaptansız gemi indirmeyi planlıyor. Tamamen uzaktan kontrol edilebilir şekilde geliştirilen geminin rotasından diğer taşıtlarla iletişimine kadar herşey masa başından hallediliyor. Geleceğin gemisinin 2020 yılında tamamen hazır hale geleceği belirtiliyor.

SELFIE ÇEKEN DRONE'LARA İLGİ BÜYÜK

Selfie çeken drone ROAM-e

Selfie odaklı drone'lara bir yenisi daha eklendi. Avusturalyalı bir şirket tarafından geliştirilen ROAM-e, selfie çekmekten hoşlanan kullanıcıların ilgisini çekeceğe benziyor. Yüz algılama özelliğine sahip olan drone, bu özellik sayesinde etraf kalabalık olsa bile kullanıcıların daha önceden kaydetmiş oldukları yüzleri tanıyabiliyor. 1080p çözünürlük sunan kamerası sayesinde 360 derecelik çekim yapabilen drone, tam dolu pille 20 dakika boyunca havada kalabiliyor ve 2 saatte şarj olabiliyor.

ZÜRAFA ROBOT MERDİVEN ÇIKIYOR

Boston Dynamics Robot Zürafa

İnsansı köpek ve robotlarıyla adından sürekli söz ettiren Boston Dynamics, dikkat çekici robotlar üretmeye devam ediyor. Alphabet'in sahibi olduğu şirket şimdi de Spot Mini adını verdiği robotu görücüye çıkardı. Zürafa boyunlu olması nedeniyle daha önceki modellerden kolayca ayrılan robot bulaşıkları bulaşık makinesine yerleştirme ve merdivenleri tırmanma yeteneğine sahip. 30 kilogram ağırlığında olan robotta çeşitli sensörler, derinlik algılayan kameralar ve jiroskop bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×