Bu haber kez okundu.

Sosyal Medya Fenomeni Olmak Hayal Değil

Tüm dünyadaki internet kullanıcıları son birkaç yıldır tepkilerini Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinden yaptıkları paylaşımlarla dile getiriyor. Özellikle şu günlerde bu sitelerde fenomen olarak anılan hesaplar revaçta.

Bazı kullanıcılar fenomen olmak için birbirinden ilginç konuları gündeme getirirken bazıları ise takipçilerini etkilemek için akla hayale gelmeyecek yöntemler deniyor. Peki sosyal medya fenomeni olmak için ne yapmalıyız?

Sosyal medya fenomeni olmak için herkese açık paylaşımlar yapın

1- Herkese açık paylaşımlar yapın

Hesabınızdan yaptığınız paylaşımları sadece arkadaşlarınız görüyorsa bu konuda hiç şansınız olmadığını kesin bir dille söyleyebiliriz. Kişisel profilinizin herkese açık olması ve kullanıcıların sizi takip etmesine izin vermeniz, bu yolda atılacak adımların başına geliyor. Zira paylaşımda bulunduğunuz site üzerinden takipçi gelmese de arama motorları mesajlarınızı listeleyecek ve bu sayede kullanıcıların sizi bulması daha kolay olacaktır.

Sosyal medyada fenomen olmak için paylaşımlarınızı düzenli yapın

2- Paylaşımları düzenli yapın

Fenomen olmanın ikinci bir olmazsa olmazı ise aktif hesaplardır. Paylaşımlarınızı düzenli yaptığınız sürece hem takipçi sayınız artacak hem de daha aktif görüneceksiniz. Attığınız mesajların önemli veya önemsiz, kısa veya uzun olması hiçbir şeyi değiştirmez. İçinizden geldiği paylaşın ama bu işi hergün düzenli bir biçimde yapın.

Sosyal medyada profil bilgileriniz sizin internet kartvizitinizdir

3- Profil bilgilerinizi mutlaka doldurun

Hangi platform olursa olsun profil bilgilerinizin tamamını doldurarak etkili bir profil oluşturmalısınız. Yani profilinizde fotoğraf, varsa web sitenizin linki, yaşadığınız kentin ya da bölgenin ismi ve biyografi gibi alanları mutlaka doldurmalısınız. Bu konu takipçilerinizin sizi tanıması ve gerçek hayatta tanışmadığınız kişilerin güvenini kazanmak adına önemlidir. Unutmayın, profil bilgileriniz sizin sanal kartvizitinizdir.

Sosyal medyada fenomen olmak için hesaplarınızı birbirine bağlayın

4- Sosyal medya hesaplarınızı birleştirin

Birden fazla platformda hesabınız olduğunu varsayalım. Bunları birbirleriyle senkronize ederek yani hesaplarınızı birbirine bağlayarak tek bir paylaşımınızın aynı anda bu hesaplarınızda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede belki de bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Popüler hashtag kullan

5- Popüler Hashtagler kullanın

Sosyal medya dünyasında hashtagler önemli bir yere sahip. Kullanıcılar aradıkları konulara bu sayede daha kolay ulaşabiliyorlar. Hashtag kullanılarak yapılan paylaşımlar, normal paylaşımlara göre 10 misli daha fazla kullanıcıya gösteriliyor. Yani hashtag oluşturmak ya da popüler hashtagleri paylaşımınızda kullanmak daha çok kişinin sizi keşfetmesine imkan sağlayacaktır. Bu arada hashtaglerin yaptığınız paylaşımın konusuyla ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bu size fayda değil zarar olarak geri dönecektir.

Hedef kitleye odaklan

6- Hedef kitlenize odaklanın ve onları takip edin

Fenomen olmak için fenomen hesapları takip etmek de çok önemli. Örneğin #takipedenitakipederim gibi hashtaglerle takipçi arayan hesaplardan çok güncel ve faydalı paylaşımlar yapan kişileri takip etmek size çok şey kazandıracak. Takibe aldığınız kişilerin takipçi sayısı ne kadar fazla ise zamanla yaptığınız paylaşımları keşfeden ve sizi takip eden kişi sayısı da o kadar artacaktır.

Organik Takipçi kazanın

7- Doğal yollarla takipçi kazanın

Pek çok kullanıcı takipçi sayısını arttırmak için hile yollarına başvuruyor. Ancak bir zaman sonra fenomen olacağım hayali kurarken bu hayal suya düşüyor. Sosyal medya sitelerinde takipçi kazanmanın en geçerli yolu organik yani doğal yöntemlerdir. Mesela sizi takip eden kişilerin sordukları sorulara yanıt verebilirsiniz. Mutsuz bir kişinin hüsran dolu mesajının altına onu teselli edecek bir metin yazabilirsiniz veya hesabınızda komik paylaşımlar yapıp insanların gülmesini sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlarını bul

8- Arkadaşlarınızı bulmak için sunulan araçları kullanın

Takipçi arttırmanın bir diğer yolu da tüm sosyal medya platformlarında bulunan ''Arkadaşlarımı Bul'' özelliğini kullanmak. Bu özellik sayesinde belirlenen e-posta veya diğer platformlardaki arkadaşlarınızı hesabınızın varlığından haberdar edebilir ve onların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×