Bu haber kez okundu.

Sosyal medya için uyarı kamu davası açılacak

REİNA saldırısı sonrası Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından önemli bir mesaj paylaştı. Sosyal medya kullanıcılarını uyaran Bozdağ, teröristleri ve terör eylemlerini övücü mesaj yayınlamanın suç olduğunu hatırlatarak bu tür paylaşım yapanlar hakkında kamu davası açılabileceğini söyledi.

Her terör saldırısının ardından halkı kışkırtmak ve terörü övmek için sosyal medya sitelerinde hükümete ve liderlere ağır hakaretler içeren, yapılan eyleme sevinerek terörü öven paylaşımlar yapan hainleri görmek mümkün. Terörle mücadele konusunda kararlı bir mücadele yürütülen ülkemizde sosyal medyadaki teröristlere karşı da topyekün bir mücadele başlamış durumda. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden terörü ve teröristleri övücü paylaşım yapanlara dikkat çektiği mesajında, ''terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur'' diyerek bu kişiler hakkında kamu davası açılacağını duyurdu.

Bekir Bozdağ Twitter

Bekir Bozdağ Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Terör örgütü kurma/yönetme, terör örgütü üyeliği, terör örgütüne üye olmamakla beraber terör örgütü adına suç işleme, suçu ve suçluyu övme, terörün ve terör örgütünün propagandasını yapma, suç işlemeye ve kanunlara uymamaya tahrik, halk arasında korku ve panik yaratarak tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, nefret ve ayrımcılık, hukukumuza göre suçtur ve cezai müeyyidesi vardır. Terör saldırıları öncesi ve sonrası; yazdıkları, yorumları, söyledikleri ve sosyal medya hesaplarındaki mesajlarıyla... Terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur. Cumhuriyet savcılarının görevi, suçları soruşturmak, deliller suçun işlendiğine dair yeterli şüphe doğurduğu takdirde kamu davası açmaktır." dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu sabah yeni bir paylaşım yaparak tüm vatandaşların terörle mücadeleye destek olmasını istedi. Bozdağ'ın Twitter paylaştığı mesajlar şöyle; ''Terörle hükümet,güvenlik güçleri,istihbarat birimleri,yetkili ve görevli diğer kamu görevlilerinin mücadele etmeleri,vazifeleridir. Terörle mücadelede görevli herkes bugüne dek vazifesini,şehitliği/gaziliği göze alarak yaptığı gibi bundan sonrada yapmaya devam edecektir. Bizler; terör,terör örgütü ve teröristlere dair gördüğümüz/duyduğumuz her bilgiyi,yetkililere ileterek,terörle mücadeleye destek olmalıyız. Terör,terör örgütü ve teröristlere dair görgü,duyum ve bilgimizi yetkililere iletmek,ahlaksızlık veya suç değil, vatandaşlık ödevidir. Eğer gördüğümüz,duyduğumuz ve bildiğimiz şeyleri yetkililere iletmezsek,terör saldırılarında şehit ve gazilerden manen sorumlu oluruz.'' ifadelerini kullandı.

TERÖRÜ ÖVENLERİ İHBAR EDİN

Sosyal medya sitelerinden terörü ve teröristleri övücü paylaşım yapanları Emniyet'e ihbar edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; söz konusu paylaşımın ekran görüntüsünü alarak aşağıdaki bağlantıdan ulaşacağınız haberimizdeki adımları takip edip, terörist ihbar hattı veya ilgili e-posta adreslerine göndermek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Mehmet 3 yıl önce

Sayın bakanım Allah yardımcınız olsun. Fakat bu olay olunca oh olsun diyenlerde bunları övmüş olmuyormu bence onlarada gereken yapılsın. Sonuçta terör örgütü bu suçu işledi.