Bu haber kez okundu.

Sosyal medya kullanıcıları dikkat yasal süreçler başladı

Başbakanlık, İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'daki silahlı terör saldırısı sonrasında sosyal medya siteleri aracılığıyla provokasyon yapmaya çalışan ve ayrımcı mesajlar yayımlayan kişilere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, değerler ve yaşam tarzları üzerinden yapılan eleştirilerin, kutuplaşmaya sevk edici paylaşımların teröre hizmet edeceğinin unutulmaması gerektiği vurgulanırken, milli birliğe ihtiyacımız olduğu şu günlerde, terör eylemlerini meşru ve haklı gösterebilecek her türlü söylemin birer tuzak olduğuna vurgu yapıldı.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle;

''31 Aralık gecesi İstanbul’da meydana gelen menfur saldırı sonrası ne yazık ki, sosyal medyada birtakım ayrımcılık içeren paylaşımlara yer verildiği görülmektedir. Değerler ve yaşam tarzları üzerinden yapılan eleştirilerin, kutuplaşmaya sevk edici paylaşımların teröre hizmet edeceği unutulmamalıdır. Milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu şu günlerde, terör eylemlerini haklı gösterebilecek bu tür söylemler tehlikeli birer tuzaktır. Beka mücadelesi verdiğimiz şu günlerde kurulan bu ucuz tuzaklara karşı vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekmektedir. Ülkemizin ve milletimizin menfaatleriyle bağdaşmayan bu tür paylaşımlar aynı zamanda suç teşkil edebilecektir. Halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek bu paylaşımları yapanlarla ilgili yasal süreçlerin başladığını kamuoyunun bilgisine sunarız.''

347 SOSYAL MEDYA HESABI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Başbakanlık açıklamasının yanı sıra bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında bir basın açıklaması yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sosyal medyaya yönelik yeni bir düzenlemenin yapıldığını söyleyerek, konuyla ilgili bazı bilgiler paylaştı.

Kurtulmuş açıklamasında, ''Sosyal medya sorumsuzca yayın yapılacak bir alan değildir. Sosyal medya teröre destek olanlar ayağını denk alsın dedim. Ne kadar haklı olduğumu Ortaköy saldırısından sonra gördük. Sosyal medya büyük bir nimettir. Bunu Türkiye'nin geleceğini daha iyi inşaa etmek için kullandığımız bir alan olmalı. Biri diğerini tehdit ediyor, öbürü öbürünü tehdit ediyor hayat şartlarını eleştiriyor. DEAŞ da bunu istiyor zaten. Provokatif olarak kullanılan hesapları takip ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyetini biz yolda bulmadık. İki üç tane sosyal medya trolünü baz alacak değiliz. Beşiktaş saldırısı Kayseri saldırısı ve Ortaköy saldırısı sonrası 347 sosyal medya hesabı bunlar hakkında soruşturma başlatıldı. 92 hakkında da işlem yapılarak gerekli yerlere çıkarıldılar. Bu süreçlerde PKK'nın, DEAŞ'ın diğer terör örgütlerinin isteği şekilde kullanan bir takım medya hesapları ile ilgili de servis sağlayıcıları ile çok yakın diyalog geliştirdik. Facebook, Twitter, Youtube ile bayağı mesafe aldık. Bu hesapların kapatılması konusunda önemli adımlar attık. Bu alan herkesin dikkat etmesi gereken bir adımdır. Çok sayıda trol hesaplar düşmanlıkların önünü açacak işler yapmaktadır. Bunları takip edeceğiz. Bunları yapanları da mahkeme çıkacaktır, gereği yapılacaktır.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×