Bu haber kez okundu.

Sürücüsüz otobüsler Las Vegas ve Paris sokaklarında test edildi

Otomotiv ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler, insan hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran yenilikleri de beraberinde getiriyor. Otonom sürüş dinamiklerine sahip sürücüsüz otomobiller ise bunlardan sadece birisi. Günümüzde bireysel kullanım için tasarlanan sürücüsüz arabalar dünyanın pek çok şehrinde test ediliyor. Fakat bununla yetinmeyen üreticiler, toplu taşımaya yönelik 'sürücüsüz otobüsleri' de test etmeye başladı.

Fransız üreticiler Navya ve EasyMile firmaları, Las Vegas ve Paris'te sürücüsüz otobüsleri insanların tepkilerini görmek amacıyla servis aracı olarak kullanıma sundu. 10 - 12 yolcu taşıma kapasiteli bu otobüsler hem elektrikle çalışıyor hem de direksiyon veya fren pedalı bulunmuyor.

LAS VEGAS

Otonom teknolojiler üzerine çalışmalar yapan Fransız firması Navya isimli sürücüsü otobüsü Amerika Birleşik Devletleri'nin en ünlü eyaleti olan Las Vegas'ta 2 hafta süreyle test etti. Şehrin caddelerinde yol alırken diğer araçlara ve yayalara çarpmaması için kameralar ve sensörler ile donatılan bu araç 12 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Karşılıklı seferler ile ücretsiz servis hizmeti sunan Navya'ya binenler arasında bulunan Las Vegas Belediye Başkanı Carolyn Goodman, yaşadığı deneyimi ''Yolculuk son derece sakin ve pürüzsüzdü. Ayrıca otobüsün koltukları da çok rahattı'' ifadeleri ile açıkladı.


Sürücüsüz otobüs Navya'nın Fransa Lyon kentindeki test sürüşü

Maksimum hızı saatte 40 kilometre olan elektrikli sürücüsü otobüs Navya, 2017'nin ikinci yarısında Las Vegas'ta yolcuları şehrin ana bölgelerine taşımak için konuşlandırılacak. Uygulamanın maliyetinin ise ayda yaklaşık 10 bin doları bulacağı tahmin ediliyor. Yetkililer, yüksek gibi görünen maliyetin normal otobüslerde sürücülerin masrafları göz önüne alındığında büyük oranda tasarruf edileceğini belirtiyorlar. Las Vegas'ta tek bir otobüs ve sürücünün şu andaki yıllık maliyeti yaklaşık 1 milyon dolar.

PARİS

Yine bir Fransız firması olan EasyMile tarafından üretilen iki sürücüsüz otobüs, Paris'in en işlek demiryolları istasyonlarından ikisi arasında yolcuları taşımak için test edildi. Bu otobüsler kendileri için yaratılan özel bir güvenlik şeridinde yol alıyor. Tamamen elektrikle çalışan otobüsler 10 kişiye kadar yolcu taşıyabiliyor. Testlerin ise 3 ay sürmesi bekleniyor. Eğer proje başarılı olursa 2017 yılının yaz aylarında daha fazla sürücüsüz otobüs hattı yapılması planlanıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×