Bu haber kez okundu.

Türkiye'ye saldırı istihbaratı alındı USOM'dan flaş uyarı

İstihbarat geldi, saldırı olacak. Teyakkuzda olun! haberi bugün Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Alınan bilgiye göre Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişini yavaşlatacak seviyede siber saldırı yapılacağı istihbaratı alındı. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), saldırıyla ilgili tüm detayları ''Yüksek Önemli'' mail ile bakanlıklar üzerinden tüm kurumlara bildirdi.

''TEDBİRLERİ ALIN, TEYAKKUZDA OLUN''

USOM'dan gönderilen siber saldırı mesajında ''Tedbirleri alın ve teyakkuzda olun'' çağrısı yapıldı. E-postada, kurumların çalışmalarını servis dışı bırakmak amacıyla siber saldırı gerçekleştirileceği duyumu alındığı belirtilerek, ''Bu nedenle tüm kamu kurum ve kuruluşların kendi sistemlerini sürekli gözlem altında tutması, teyakkuz halinde olması ve alınan güvenlik tedbirlerini ivedilikle tekrar gözden geçirmesi gerekmektedir'' denildi.

''OLTALAMA YÖNTEMİ İLE SALDIRI''

USOM uyarı yazısında, e-posta üzerinden gerçekleşebilecek ''Oltalama'' adı verilen saldırılara karşı da kamu çalışanları uyarıldı. Herhangi bir güvenlik zaafiyetinin yaşanmaması için teyakkuz halinde olunması gerektiğine vurgu yapılan yazıda, ''karşılaşabilecek bir siber saldırıda veya anormal bir e-posta gelmesi durumunda konunun bağlı kuruma bildirilmesi'' istendi.

AVUSTURYALI HACKERLAR MI SALDIRACAK?

Kurumun tüm kamu çalışanlarına gönderdiği mailde saldırının kim ya da kimler tarafından yapılacağı bilgisi verilmiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Avusturya'nın Türkiye'ye karşı silah ambargosu uygulaması üzerine Türk hackerlar, Avusturya Dışişleri Bakanlığı internet sitesini kullanılamaz hale getirmişti. Bu gelişme saldırının misilleme olarak Avusturya'dan gelebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×