Bu haber kez okundu.

Twitter, kısa video paylaşım servisi Vine'ı kapatıyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan ve hatta fenomenleri dahil olan Vine uygulamasının neden kapatılacağı ise merak konusu oldu. Alınan bilgiye göre Twitter, Vine'dan beklediği gelir perfomansını elde edemedi. Bundan dolayı serviste küçülmeye gidilmesine ve sonunda da kapatılmasına karar verdi.

Peki Vine videoları silinecek mi, kullanıcılar ne yapacak, uygulama tamamen kapatılacak mı? Bu soruların yanıtları Twitter tarafından resmen açıklandı. Mobil uygulama Vine'ın Medium sayfasından yapılan açıklamaya göre, uygulamaya verilen destek tamamen kesilecek. Kullanıcılar ise profillerindeki videoları bilgisayar ya da cep telefonlarına indirebilecekler. Kasım ayından itibaren de Vine'a video yüklenemeyecek.

Vine'ın uygulama marketlerinden de kaldırılacağı belirtiliyor. Ancak bununla ilgili kesin bir tarih henüz verilmiş değil. Mobil uygulamanın kaldırılmasını takip eden zaman diliminde Vine internet sitesinin faaliyetine devam edeceği ve önceden yüklenen Vine videolarının izlenebileceği belirtiliyor.

Yaklaşık 4 yıl önce hayatımıza giren Vine, kendi bünyesinde popüler olan yayıncılar için gelir paylaşımı modelini devreye sokmuştu. Fakat bugüne kadar gelir performansı konusunda herhangi bir rakam paylaşılmadı. Twitter, resmi olarak Vine'ın kapanma gerekçesini açıklamıyor. 2012 yılından bu yana Twitter çatısı altında hizmet veren Vine'ın 200 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyordu.

Bize göre Vine, Instagram'ın video yükleme kotasını 1 dakikaya çıkarmasından sonra iyice kan kaybettiği ve yolun sonuna zaten çoktan gelmişti. Twitter'ın satın aldığı ancak üzerine titremeyerek bir türlü geliştirme çalışmalarına ağırlık vermediği platformun kapatılması aslına bakarsanız pek sürpriz olmadı. Bundan sonra merak ettiğimiz asıl konu Vine'ı tahtından eden Instagram'ın ileri ki günlerde Snapchat'i de yok edip edemeyeceği.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×