Bu haber kez okundu.

Twitter ve Spotify'a neden girilmiyor çöktü mü? - 21 Ekim 2016

Twitter neden açılmıyor? PlayStation ve Reddit gibi sitelere erişim sorunu siber saldırı sebebiyle yaşanıyor. Sosyal medya sitelerine ve diğer internet servislerine erişim sorunu yaşanmasının nedeni olarak DynDNS'e yapılan DDoS saldırısı gösteriliyor. Sadece Twitter değil Amazon, Etsy, Github, Paypal, Spotify ve Pinterest gibi sitelere de erişim sağlamakta güçlük çekiliyor. Peki DDoS nedir?

Businessinsider sitesinin haberine göre, internetin en büyük DNS servis sağlayıcısı Dyn, hacker saldırısı altında. DDoS (dağıtılmış hizmet reddi) adı verilen bu saldırıdan en çok ABD'nin doğu kesimlerindeki kullanıcıların etkilendiği belirtildi. Dyn ise konuyla ilgili açıklama yaptı. Dyn DNS yapısına yönelik saldırının 21 Ekim Cuma günü yerel saat ile 11.10'da başladığı ve DDoS saldırılarının takip edilerek, karşı koyma çalışmalarının devam ettiği aktarıldı. Dyn, yeni bilgiler oldukça güncel bilgilendirme yapacaklarını belirtti.

DDOS SALDIRISINDAN ETKİLENEN SERVİS VE İNTERNET SİTELERİ

Twitter, Reddit, Spotify, Esty, Box Wix, Customer Sites, Squarespace Customer Sites, Zoho CRM iheart.com (iHeartRadio), Github The Verge cleveland.com, hbonow.com, PayPal, Big cartel, wired.com, people.com, urbandictionary.com, Basecamp, ActBlue, zendesk.com, Intercom, Twillo, Pinterest, Grubhub Okta Starbucks, rewards/gift cards, storify.com, CNN, Yammer, Playstation, Network Recode, Business Insider, guardian.co.uk, Weebly, Yelp, Airbnb.

Saldırının kimler tarafından yapıldığı ya da neden DynDNS'nin hedef seçildiği konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

DDoS Saldırısı nedir?

DDOS SALDIRISI NEDİR?

DDoS saldırısı (Distributed Denial of Service Attack) adı verilen siber zorbalık, çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları ya da bant genişliğinin istila edilerek hizmet veremeyecek duruma getirilmesine verilen isim olarak da özetlenebilir. Bu etkiyi yaratabilecek birçok yardımcı kötücül yazılım da var.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×