Bu haber kez okundu.

Ünlü markalar Google ve Youtube'a reklam boykotu başlattı

Google ve Youtube'a karşı başlatılan reklam boykotu her geçen gün büyüyor. Online platformdaki kriz, Alman otomobil üreticisi Mercedes'in reklamının, Youtube'da Neo-Nazileri destekleyen bir içeriğin hemen yanında yer almasıyla başladı. Google, özür dileyip içeriği geri çekse de video bu süreçte 100 binden fazla tıklama sayısına ulaşmıştı.

Benzer şekilde Güney Afrika'da yer alan bir tatil köyünün reklamı da Doğu Afrika'da faaliyet gösteren El Şebab militanlarının yüklediği bir videonun üzerinde oynatıldı. Google özür dilese de tepkilerin artmasına engel olamadı.

DEV FİRMALAR REST ÇEKTİ

İlk olarak ABD'nin en büyük telekomünikasyon şirketi AT&T rest çekti. Şirket, ''Google bizim içeriklerimizin radikal unsurlar ile ilişkilendirilecek şekilde konumlandırılmayacağı sözü verene kadar reklamlarımızı geri çekiyoruz.'' açıklaması yaptı. Bir diğer telekomünikasyon şirketi Verizon'da aynı şekilde tüm dijital reklamlarını geri çekti. Kararını sadece Google reklamları ile sınırlı tutmadı. Tüm online platformlar için aynı kararı aldı.

GOOGLE SÖZ VERDİ

Dünyaca ünlü kozmetik markalarından da boykot haberi geldi. Google reklamlarını boykot eden şirket sayısı 250'yi aştı. Eleştirilerin hedefindeki Google ise reklam prosedürlerinin daha güvenli hale getirileceği sözünü verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×