Bu haber kez okundu.

VPN yasaklandı mı neden? Engellenen VPN servisleri

Twitter, Facebook ve Whatsapp gibi sosyal medya platformlarına erişim engelini kaldırmak için kullanılan VPN servisleri kaldırılıyor. BTK, VPN ayarı yapma engeli getiriyor. Türkiye'de internet erişim sorunu ve yavaşlama sonrasında kullanıcıların başvurduğu Virtual Private Network (VPN) hizmetlerinde de bazı sıkıntılar yaşanmaya başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun en çok kullanılan VPN servislerini engellemeye başladığı iddia edildi.

T24 isimli haber sitesinin iddiasına göre BTK, ülkemizdeki operatörlere gönderdiği talimatla engellenen sitelere erişim için kullanılan VPN servislerinin kapatılmasını talep etti. Söz konusu talimatta, sansür uygulanan sosyal medya ve iletişim uygulamalarına ulaşmak için kullanılan or Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN gibi VPN hizmetlerinin engellenmesi isteniyor.

VPN NEDEN KAPATILDI?

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada yasaklı sitelere veya sosyal medya uygulamalarına girmek için milyonlarca kullanıcı çareyi VPN sağlayıcılarda buluyor. Farklı IP'ler üzerinden uygulanan yasağı delerek engelli sitelere girişi kolaylaştıran VPN servislerinin kapatılmasının sebebi ise erişimi daraltılan yada yavaşlatılan sosyal medya sitelerinin VPN ile bypass edilmesinin önüne geçmek. Yani kapatılan VPN uygulamaları ile bu sitelere giriş yapılmamasını sağlamak.

VPN servisleri nasıl çalışır

VPN NEDİR, KİMLER KULLANIYOR?

Virtual Private Network (VPN) adı verilen sanal özel ağ servisleri sadece kişisel veya engelleri aşmak için kullanılmıyor. Güvenli bir internet erişimi sağladığı için bankalar, noterler ve hatta dünyaca ünlü şirketler bile bu servislerden faydalanabiliyor. VPN, genel internet ağı içerisinde özel ve güvenli bir kanal oluşturarak kullanıcıların erişimini daha da güvenli hale getiriyor. VPN kapatılması yada bazılarının engellenmesi o ülkedeki ekonomiye de zarar verebilir. Örneğin; Bankaların kullandığın OpenVPN protokolünün engellenmesi demek, kişileri ve şirketleri etkilemesinin yanı sıra devlet kurumlarındaki parasal işleyişe de olumsuz yönde etki edebilir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×