Bu haber kez okundu.

WhatsApp'a yerli rakip geliyor! İşte yerli WhatsApp 'İletee'...

Dünyaca ünlü iletişim ağı WhatsApp'a yerli rakip geliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yazılım ihtiyaçlarını gidermek için kurulan Havelsan'ın Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, WhatsApp benzeri mesajlaşma uygulaması üzerinde çalıştıklarını belirterek, uygulamanın adının "İletee" olduğunu belirtti.

Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’ndeki 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi‘ninde açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve görüşme platformu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. WhatsApp benzeri bir çözüm sunacak olan İletee adındaki platform, güvenlik konusuna odaklanacak.

"WhatsApp'ın yerine geçecek, daha iyi olacak"

Bugün itibarıyla duyurulan İletee isimli uygulamanın, WhatsApp’ın yerine geçeceği ve güvenliğiyle ön plana çıkacağı söylenenler arasında yer alırken, uygulamanın WhatsApp'tan daha iyi olacağı vurgulandı. 

Konu hakkında açıklama yapan HAVELSAN Genel Müdürü Hamdi Atalay, “İletee' adını verdiğimiz platformda, WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak” dedi. 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi kapsamında sahneye çıkan Atalay, “Bugün Türkiye'deki haberleşme teknolojileri altyapılarının tamamına yakını Çinli firmaların tekelinde. O firmaların ürünlerine yapılacak uzaktan bir müdahaleyle Türkiye'nin bütün haberleşme altyapısı susturulabilir." ifadelerini kullandı.

"Mutlaka yerli unsurlar koymak lazım"

Eskiden şebekelerde çok fazla üreticinin ürünlerinin olduğunu kaydeden Atalay, "Avrupa'dan Amerika'dan, Uzak Doğu'dan ama bugün Türk telekomünikasyon sektörü neredeyse tekel olarak Çin firmalarının ürünlerinin hakimiyeti altında ve bu bir risk. Bunu çeşitlendirmek, içine mutlaka yerli unsurlar koymak lazım. Biz teknoloji altyapımızda ne oranda, kime bağımlıyız, o bağımlılığı azaltmak ve yaratacağı tehlikeleri gidermek için yapabileceklerimizi yapıyor muyuz? Şu anda bence bu kararın verilmesi lazım.” açıklamasında bulundu.

"İletee WhatsApp'tn daha iyi olacak"

HAVELSAN olarak en ileri teknolojilerle milli ve kriptolu bir mesajlaşma-görüşme platformu geliştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Atalay, "İletee adını verdiğimiz platformda WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak. Mobil iletişim platformumuzun sunucuları Türkiye'de olacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Telefonunuz Ele geçirile bile güvenli olacak"

Sunucuları Türkiye’de olacak iletişim programının güvenli olacağını tekrar hatırlatan Hamdi Atalay, “Dışarıdan cep telefonu ele geçirilse ya da hacklense dahi haberleşmeniz güvenli hale gelecek. Bunu niye şimdi yapıyoruz? Çünkü 5 yıl önce öyle bir talep ve bu ihtiyacın farkındalığı yoktu. Artık bu talep oluştu, biz de buna yatırım yapmaya başladık. Ürünün prototipini çıkardık. Yıl ortasında tanıtımını yapacağız. Yıl sonuna kadar pazara sunmuş olacağız. Çok yakın zamanda yerli bir cep telefonu üreticisiyle bunu pazara sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İletee ne zaman çıkacak?

Ne zaman çıkacağı henüz belli olmayan İletee isimli uygulamanın yazılı, sesli ve görüntülü görüşmelere izin vermesinin yanı sıra e-posta, konum paylaşma, görüntüleme, not alma ve saklama özelliklerinin bulunacağı bilgisi paylaşıldı.

Havelsan nedir?

HAVELSAN, milletimizin öz sermayesi ile 1982’de kurulmuş, lider teknoloji firmasıdır. HAVELSAN, hem yurt içinde hem yurt dışında askeri, kamu ve özel sektör için özgün sistemler geliştiren, günümüzün en son teknolojileri ile akıllı çözümler sunan Türkiye'nin entegratör şirketidir.

HAVELSAN’ın dört ana faaliyet alanı;

 • Komuta Kontrol Savunma Teknolojileri,
 • Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri,
 • Ülke ve Siber Güvenlik Çözümleri
 • Yönetim Bilgi Sistemleridir.

 Havelsan Yönetim Kurulu

YÖNETİM KURULU
Yönetim Kurulu Başkanı Fethi AZAKLI
Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner DÜVENCİ
Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa ALKAN
Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet AKYOL
Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan GÖKAY
Genel Müdür & CEO Ahmet Hamdi ATALAY

Havelsan Niçin Kuruldu?

HAVELSAN, Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz için komuta kontrol ve savunma teknolojileri üretiminin yanı sıra her türlü KARA, DENİZ, HAVA platformu için yerli katkı oranı yüksek simülatörler sağlamaktadır. Seçim sistemleri, tapu kadastro işlemleri ve Ulusal Yargı ağı gibi projeler ile HAVELSAN, ülkemizin en önemli e-devlet dönüşüm firmasıdır. Aynı
zamanda HAVELSAN, tasarladığı ve ürettiği ülke ve siber güvenlik sistemleri ile kesintisiz, güvenli ve güvenilir hizmetin de çözüm ortağıdır.

Türkiye’nin modern savunma ve havacılık sanayisinin kurulması için atılan temellerden birisi olan HAVELSAN, Türkiye ve ABD’deki toplam altı yerleşkesi ile bir misyon şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Ulusal ve uluslararası pazarlarda birçok referans projeye imza atan HAVELSAN, yenilikçi ve sürdürülebilir stratejileri ile belirlediği faaliyet alanlarında güvenilir, sürdürülebilir, yüksek teknoloji ürün ve hizmet sağlayıcısı konumunda.

Yazılım yoğun sistemler konusunda faaliyet gösteren HAVELSAN, geniş bir yelpazede özgün ürün ve sistemlerden oluşan çözümlerini, hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin hem de uluslararası müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Bugün HAVELSAN, TSK’nın en önemli çözüm sağlayıcılarından birisi. TSK için geliştirdiğimiz çözümler, dünya pazarında da rekabetçi bir konumda bulunuyor. Bunlardan, deniz platformları için geliştirilen Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri, HAVELSAN’ı dünya pazarında önemli bir oyuncu haline getirdi.

HAVELSAN Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri uzmanlık alanında Türkiye’nin en büyük ERP projesi olma özelliği taşıyan Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS)’ni başarıyla hayata geçirdi. Aynı sistemin farklı büyüklükteki versiyonları da dost ve müttefik ülkelerin kullanımına sunuldu ve sunulmaya devam ediyor.

HAVELSAN’ın iddialı olduğu bir diğer alan ise eğitim teknolojileri. Savunma ve havacılık sektöründe, dünya sivil havacılık otoritesi EASA’nın verdiği Seviye D kalifikasyonuna sahip önde gelen simülatör şirketlerinden birisi olan HAVELSAN, faaliyetlerini, simülatörleri de içine alan Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri üzerinde yoğunlaştırıyor. Simülatör çözümleri Kore Cumhuriyeti ve Katar tarafından tercih edilen HAVELSAN, THY için geliştirmekte olduğu Boeing 737NG simülatörü ile sivil havacılık pazarına da girdi. Eğitim sistemleri alanında ise Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES) ve Topçu İleri Gözetleyici Eğitim Simülatörü (TİGES) gibi çözümleri ile HAVELSAN, TSK’nın yanı sıra Kore Cumhuriyeti, Pakistan ve Suudi Arabistan gibi dost ve müttefik ülkelere entegre çözümler sunuyor.

Yazılım yoğun sistemler üzerinde uzun yıllardır çalışan ve bu alanda CMMI Seviye 3 sertifikasyonuna sahip HAVELSAN, şimdiye kadar kendi sistemlerinin güvenliği için üzerinde çalıştığı siber güvenlik konusunu, ayrı bir iş kolu olarak ele alıyor. Kara, hava, deniz ve uzayın yanında artık siber alan da beşinci boyut olarak uluslar arası mücadelelerin bir başka harekât sahasını oluşturuyor. Bu ihtiyaçtan hareketle Türkiye’nin ilk ve tek Siber Güvenlik Savunma Teknolojileri Merkezini (SİSATEM) kuran ve Mart 2016’da hizmete sunan HAVELSAN, bir yandan baş döndürücü hızla gelişen siber güvenlik ihtiyacına yönelik sistemleri ve ürünleri üretirken, diğer yandan da kurumların siber güvenlikle ilgili ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Siber Güvenlik alanında “Türkiye’nin Mükemmeliyet Merkezi” olma hedefine gün geçtikçe ulaşan HAVELSAN, Siber Güvenlik Operasyon Merkezi, Siber Yazılım Analiz ve Test, Kamu ve Özel Sektör Kurumsal Güvenlik Desteği, Siber Güvenlik Eğitimi ve Yerli Siber Güvenlik Yazılımları ile Türkiye’nin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerle birlikte ürün ve çözüm geliştirme yolunda hızla ilerliyor.

Siber güvenliğin de alt alanlarından birisi olduğu ülke güvenliği, son dönemde HAVELSAN’ın faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bir konu.

HAVELSAN, aynı zamanda kamu kurumlarının yönetim bilişim sistemi ihtiyaçlarını da yıllardır başarıyla karşılıyor. Türk yargısının otomasyon sistemi UYAP, TAKBİS gibi büyük boyutlu yazılım çözümleri kendini ispat etmiş çözümler olarak öne çıkıyor.

Vizyon;
Savunma, Güvenlik ve Bilişim alanlarında, ileri teknolojiye dayalı yazılım yoğun özgün çözüm ve ürünlere sahip; alanında ulusal ve uluslararası lider sistem entegratörü firma olmak.

Misyon;
İleri teknolojilere ulaşmak amacı ile yüksek performanslı, kaliteli, maliyet etkin ve güvenilir çözümler geliştirmek, teknolojik dönüşüme öncülük etmek.

Kurumsal Değerler
 

Rekabetçilik ve Verimlilik
Pazarın ve müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip edip proaktif davranarak fırsatları başarıya dönüştürmek; kaynakların etkin ve verimli kullanıldığı, yüksek nitelikte personele sahip, çevreye duyarlı, karlı bir şirket olmak.

Yenilikçilik
Teknolojideki eğilimleri takip ederek özgün ve yeni teknolojiler geliştirmek, pazarın ihtiyaçları doğrultusunda sürekli öğrenme ve iyileştirme ile yenilikçilik prensiplerini esas almak, şirket faaliyetleri içinde bilim ve teknolojiyi rehber edinmek.

Paydaş Memnuniyeti
Tüm paydaşların faydasını göz önünde bulundurarak müşteri memnuniyeti sağlamak, çalışanlarda kurumsal bağlılık ve motivasyonu artırmak, tedarikçileri için güvenilir iş ortağı olmak, ulusal ve uluslararası önde gelen firmalar ile işbirliği yapmak.

Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Etik Değerlere Bağlılık
Kurumsal yönetimin temeli olan “eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik, sorumluluk” ilkeleri, etik değerler ve sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde faaliyetleri yürütmek.Bilişim ve Savunma şirketi olarak HAVELSAN;
Bütün işlerinin ahlaki, adil, tarafsız, iş yaptığı ülkelerin yasa ve mevzuatına uygun ve evrensel insan hakları ilkeleriyle uyumlu olmasına dikkat eder. Çalışanlar yaptıkları her işlemde HAVELSAN ’ın itibarını zedelememeye azami özeni gösterirler.

HAVELSANLILAR;

 • Görev ve sorumluluklarını yerine getirirken Ülke ve Şirket çıkarlarını olumsuz etkileyeceğine inandıkları hiç bir ilişki, çıkar, etkinlik ve girişim içinde olmazlar.
 • Stratejik hedeflerimiz doğrultusunda, tüm iş süreçlerimizde ve ilişkilerimizde evrensel iş etiği ilkelerine ve HAVELSAN değerlerine ve yüksek bir çalışma ahlakına uygun davranırlar.
 • Şirketle ilişkili tüm etkileşen gruplarına tutarlı ve dürüst davranırlar.
 • Şirkette edindikleri bilgiyi ve Şirket kimliğini kişisel çıkarları için kullanmazlar.
 • Şirket bilgilerinin gizliliğine önem verirler ve bilgi güvenliği prensiplerine uygun davranırlar. 
 • Bilişim teknolojileri yoluyla ulaşılan kişisel bilgileri kişilerin özel hayatını açığa çıkaracak şekilde kullanmazlar. 
 • Ülkemizdeki ve iş yaptığımız diğer ülkelerdeki kanunlara ve HAVELSAN’ ın etkileşimde bulunduğu kurum/kuruluşların prosedürlerine uygun davranırlar 
 • Şirketin finansal, fiziki ve beşeri kaynaklarını kendilerine emanet edilmiş milli bir kaynak olarak görür etkin ve verimli kullanılmasına dikkat ederler. 
 • Kişisel ve kurumsal fikri mülkiyet haklarına saygı gösterirler ve ihlal etmezler. 
 • Tüm faaliyet ve çalışmalarında doğal çevrenin korunmasına azami dikkat sarf ederler. 
 • Etkileşimde bulundukları tüm kişi/kuruluş ve kurumlardan da HAVELSAN’ ın etik değerlerine uygun davranmalarını beklerler.
 • Her çalışan iş etiği sürecimizi öğrenmekten ve bu konuda ihtiyaç duyduğunda yardım almaktan sorumludur. 
 • Etik olmadığı düşünülen davranışlar ve işlemler etik hattına bildirilmelidir.
 • HAVELSAN’ da etik ilkelerinin ihlali asla hoş görülmeyecek ve gereken işlem yapılacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×