Bu haber kez okundu.

WhatsApp eski sürüme dönüş ve durum gizlilik ayarı nasıl yapılır?

WhatsApp'a gelen yeni güncelleme ile tıpkı Snapchat uygulamasındaki gibi 'Hikayeler' özelliği kullanıma sunuldu. Ancak cep telefonuna WhatsApp güncellemesi indir işlemi yapan kullanıcılar, yeni gelen bu özellikten memnun olmadı. Kullanıcılar Twitter'da WhatsApp yorumları yaparak tepkilerini dile getirdiler. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan ücretsiz mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı kullanan kişiler gelen yeni özellik sonrasında 'WhatsApp eski sürüme dönüş nasıl yapılır?', 'WhatsApp güncellemesi kaldırma işlemi nasıl yapılır?' ve 'WhatsApp güncelleme kapatma' sorunlarına yanıt aramaya başladılar. Biz de sizler için uygulamadaki 'hikayeler özelliği' kapatmayı ve eski sürüme nasıl dönüş yapılacağını araştırdık. İşte detaylar...

WHATSAPP GÜNCELLEMESİ NASIL KALDIRILIR?

Dünyanın en popüler haberleşme uygulaması WhatsApp Android ve WhatsApp iOS sürümlerine dün akşam gelen güncelleme kullanıcıların hiç de hoşuna gitmedi. Sosyal medya sitelerinden büyük tepki gösteren kullanıcılar, şimdi güncellemenin nasıl kaldırılacağını araştırıyor. Ancak yapılan güncellemeler ne yazık ki kaldırılamıyor. Bu sorunun uygulamaya gelecek yeni bir güncelleme ile ortadan kalkacağını tahmin ediyoruz. Yani kullanıcılar maalesef akıllı telefonlarındaki mevcut WhatsApp sürümünü kullanmaya devem etmek zorundalar.

WhatsApp Hikayeler Özelliği
Yeni WhatsApp güncellemesi 'Hikayeler' özelliğini kullanıcılarına sunuyor. 

WHATSAPP HİKAYE ÖZELLİĞİ NASIL KULLANILACAK?

WhatsApp güncel sürümü ile tüm kullanıcılarına 'Hikaye Özelliği'ni sundu. Bu özellik diğer bir mesajlaşma uygulaması olan Snapchat ile benzerlik taşıyor. Yani paylaşılan hikayeler 24 saat içerisinde sistem tarafından otomatik olarak siliniyor. WhatsApp Hikayeler, profil fotoğrafının yanında yer alan '+' artı işareti aracılığıyla kullanılıyor. Bu işarete tıklandığında WhatsApp arkadaşlarının güncellemeleri görülebiliyor. Ayrıca buradan fotoğraf paylaşımı da yapılabiliyor. Arkadaş fotoğraflarına yapılan yorumlar ise onlara mesaj olarak gidiyor. 'Hikayeler' güncellemesi aynı zamanda 'Durum Güncellemeleri' olarak da anılıyor. Peki bu özelliği ait gizlilik ayarları nasıl yapılacak?

WHATSAPP DURUMU GİZLİLİK AYARLARI NASIL YAPILIR?

WhatsApp'a gelen yeni özelliğin en iyi tarafı ise gizlilik kontrolü yapılabilir olması. Paylaşılan durumları kimlerin göreceğine siz kara verebiliyorsunuz. WhatsApp'ta yeni durum paylaşımı yapmak için 'Durum' bölümündeki ekrana girip, ekranın hemen üstünde bulunan yuvarlak butona basmak gerekiyor. Buradan anlık görüntü veya arşivdeki herhangi bir görüntü paylaşılabiliyor. 

WhatsApp Durum Gizlilik Ayarı nasıl yapılır?
WhatsApp Durum Gizlilik Ayarı nasıl yapılır?

Durum bölümündeyken sol üst kısımda bulunan 'Gizlilik' düğmesi ile gizliliğinize ait tüm detayları kolaylıkla düzenlemek mümkün. Burada üç farklı seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerden 'Kişilerim' uygulamada kayıtlı olan tüm arkadaşlarınızın durumlarını görüntülemenize, 'Şunlar Hariç Kişilerimle Paylaş' durumunuzu görmesini istemediğiniz kişileri belirlemenize ve 'Sadece Şu Kişilerle Paylaş' seçeneği de sadece seçtiğiniz kişilerle WhatsApp durumları paylaşımı yapmanıza imkan tanıyor.

Bununla ilgili WhatsApp Gizlilik Ayarları ekranı altında küçük bir uyarı yer alıyor. Bu uyarıda, yaptığınız değişikliklerin gönderilen durumları kapsamadığı belirtiliyor. Yani öncelikle 'gizlilik ayarları' yaparak durum paylaşımı yapılması şart koşuluyor. Bu özellik sayesinde paylaşılan tüm içerikler ise diğer platformlarda olduğu gibi 24 saat sonra otomatik olarak siliniyor.

WhatsApp Android indir - WhatsApp iOS indir
WhatsApp indir Android ve iOS cep telefonları için Google Play Store ve Apple App Store'dan yapılıyor.

WHATSAPP NEDİR, NEDEN KULLANMAK GEREKİR?

Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda kullanılan WhatsApp, cep telefonu kullanıcılarının arkadaşları, ailesi veya çevresindeki insanlarla ücretsiz olarak haberleşmesine imkan tanıyan bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama üzerinden mesaj göndermek için telefonun internet ağına bağlı olması gerekmektedir. Uygulama 4G, 3G, 2G, EDGE ve Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden iletişim sağladığı için hem mesaj göndermek hem de sesli arama yapmak için herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur. Bu nedenle dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olma özelliğini taşımaktadır.

WhatsApp indir diyerek telefona yüklenebilen uygulama üzerinden fotoğraf, video, belge ve sesli mesaj gönderilip alınabiliyor. Kullanıcılar hangi ülkede olursa olsun birbirleri ile ücretsiz olarak iletişim kurabiliyor. Ayrıca WhatsApp kişileri arasında bir grup oluşturularak bu grup üzerinde diğer kişilerle toplu görüşmeler de sağlanabiliyor. WhatsApp Windows uygulaması ise masaüstü bilgisayarlardan yine uygulama aracılığıyla haberleşme imkanı sunuyor. Bilgisayar tarayıcısı üzerinden mesaj yazarak göndermek için cep telefonu ile senkronizasyon yapılması şart.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Gül 2 yıl önce

Lütfen eski whatsapp geri gelsin yaa yalvariyorumm

Avatar
aslim 2 yıl önce

Irenc bi sey olmuş ben Watsapi telefonumdan kaldiracam