Bu haber kez okundu.

WhatsApp Yasaklanacak mı WhatsApp Engellenecek mi?

Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu yani BTK,resmi twitter sayfasından yaptığı anketle kafaları karıştırdi. Yapılan anket ile beraber Twitter'da en çok konuşulanlar arasına girmeyi başardı.Peki WhatsApp Yasaklanacak mı WhatsApp Engellenecek mi Kapatılacak mı detaylar haberimizde.

BTK'DAN ANKET YOKLAMASI

BTK Twitter sayfasından yaptığı ankette "WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız" sorusuna cevap olarak ; 

WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız?

  • Bip
  • Viber
  • WeChat
  • Line

Yapılan ankete llyaklaşık olarak 16 binden fazla kişi katıldı.

WİKİPEDİA NEDEN KAPATILDI

Dünya'nın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia'ya sabah saatlerinden itibaren erişime kapatıldı. Wikipedia'nın kapatılmasıyla resmi bir açıklama gelmezken Türkiye’den engellendiği ortaya çıktı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) resmi internet sayfasının "Site Bilgileri Sorgu Sayfası" üzerinden yapılan sorgulamada Wikipedia sayfalarına idari tedbir kararı uygulandığı görülüyor. BTK yer alan açıklama ; “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Wikipedia nedir? Ne Zaman Nerede Kuruldu ? Wikipedia kurucusu kim ?

Amerika merkezli internet ansiklopedisi Wikipedia 2001 yılında kuruldu , kullanıcılar tarafından ortaklaşa oluşturulan ve birçok dilde içeriğin olduğu ücretsiz bir internet ansiklopedisi olarak internetin en çok ziyaret edilen web siteleri arasında yer alıyor. Kurucusu ise Amerikalı internet girişimcisi Jimmy Wales'dir

Türkiye'nin Wikipedia'dan talep ettikleri

- Türkiye'de temsilcilik açılması,

- Uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi,

- Mahkeme kararlarının uygulanması,

- Türkiye'ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası olmamaları.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×