Bu haber kez okundu.

Yargıtay MİT'e sordu: ByLock'u kim kurdu, sisteme nasıl girilir?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kullandığı gizli iletişim ağı ByLock'a ilişkin kritik 3 sorunun yanıtını istedi. MİT'in vereceği cevaplar FETÖ davalarını ve tutuklu bulunan kişilerin verdikleri ifadeleri doğrudan etkileyecek. Gözler şimdi MİT'ten Yargıtay'a gidecek cevaplara çevrildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin MİT'e ilk sorusu; ''ByLock sisteminin yazılımı ve kurulumu kim veya kimler tarafından yapıldı?'' MİT'in bu soruya cevabı, sistemi kendisinin kurduğunu söyleyen asıl ismi Alparslan Demir olan David Kenis takma isimli kişinin iddialarını ortaya çıkaracak. Söz konusu kişi bir gazete aracılığıyla ByLock'un 15 Temmuz öncesinde kullanılmadığı algısını akıllara yerleştirmeye çalıştı.

Yargıtay'ın MİT'e sorduğu ''ByLock kimler tarafından kullanılıyor, sisteme girmenin kural ve yöntemleri nelerdir?'' sorusuna verilecek yanıt da büyük önem taşıyor. ByLock'un referansla ve harici bir bellekle telefonlara yüklendiği ifadelere yansıdı. MİT ''sistem internetten doğrudan yüklenemez'' yanıtını verirse ''ByLock'u internetten indirdim'' diyenlerin savunmaları da çökecek.

Sistemin üçüncü şahıslar tarafından kullanılma imkanı da yine Yargıtay'ın MİT'e yönelttiği sorular içinde yer aldı. Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan gelecek cevaplar, FETÖ soruşturmalarında hukuki sürece büyük katkılar sağlayacak. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×