Bu haber kez okundu.

Yeni Macbook Pro Tanıtıldı İşte Özellikleri
Diğer bilgisayar üreticilerine göre en çok tasarımı ve stabilitesi ile öne çıkarılan Apple yine hiç şüphesiz en çok konuşulacak bir dizüstü bilgisayar tanıttı. Apple denince ilk önce tasarım gelir. Bizde yeni tanıtılan Yeni Macbook Pro'yu önce tasarım yönüyle inceleyelim.

Macbook Air'den bile ince Yeni Macbook Pro

Yeni cihaz üzerinden çıkartılan port bağlantıları: USB 3.0, HDMI, SDXC kart yuvası, Thunderbolt 2 ve MagSafe 2 cihazın incelmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Tüm bağlantıları çıkartarak yerine 4 adet Thunderbolt 3 ekleyen APPLE çok büyük bir hamle yaptı.Peki cihazın kalınlığı ne kadar değişti.

Eski 13" lik cihazların kalınlığı 1,8 cm iken Yeni 13" cihaz kalınlığı sadece 1,49 cm. Macbook Air'in en kalın noktasındaki kalınlığı 1,7 cmdi.Derinlik yönüyle %17'lik bir incelme söz konusu. Ağırlık bakımından ise 13"lik Yeni Macbook Pro 1,35 kg ağırlığında eski 13" model 1,57 kg ağırlığındaydı.

Eski 15"lik cihazların kalınlığı 1,8cm iken yeni 15" cihaz kalınğı sadece 1,55cm.Ağırlık bakımından ise 15"lik Yeni Macbook Pro 1,83 kg ağırlığında eski 15" model 2,04 kg ağırlığındaydı.

Apple Macbook Pro

Fonksiyon tuşları yerine getirilen Touch Bar

Yeni Macbook Pro'lara eklenen bir özellik ise Touch Bar ile tanıtılan dokunmatik alan. Bu alan girilen uygulamaya göre değişiklik gösteriyor. Mesela bir video izliyorsanız videoyu bu ekran sayesinde ileri alabiliyorsunuz. Yada Pages'te yazı yazıyorsanız kelime önermelerini bu ekran üzerinden size gösteriyor. Kullanışlı bir ekran olacağa benziyor.

Touch ID ile parola girmek tarih oluyor

Cihazınızı açarken parola girmek zorunda değilsiniz. Parmağınızı Touch Bar sonunda bulunan alana koymanız durumunda cihazınız açılacak. Apple Pay ile ödemelerinizi de bu alan üzerinden parmağınızı okutarak onaylayabilirsiniz.

Daha geniş Force Touch özellikli trackpad

Daha da genişletilmiş Force Touch özellikli trackpad sayesinde daha geniş kontrol alanına sahipsiniz. Ama bu geniş alan yazı yazarken mouse imlecinin farklı yerlere gitmesini ve istenmeyen tıklamalar neden olabileceğini de unutmayalım.

Daha fazla depolama alanı

Eski cihazlarında en az 128gb ile başlayan SSD kapasitesi yeni cihazlarla 256gb'a yükseltildi. Bu yükseltme sonucunda fiyatlarda da artış oldu oldu.Apple'ın bu kapasite artışı ile artan fiyatları kullanıcıların Apple fiyat arttıyor gibi düşünmesine neden oluyor ama aynı kapasitedeki cihazları kıyasladığımızda aslında çok da büyük artış olmadığını görebilirsiniz.Yazımıızın sonunda tüm cihazların fiyatlarını görebileceksiniz.

Çok daha hızlı Macbook Pro

Yeni Macbook Pro eski cihazlara oranla tam 2 kat hızlandı.13"lik modellerde Intel Iris Graphics 540/550 kullanılırken. 15"lik modellerde 2 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 450/455 ve Intel HD Graphics 530 bulunuyor.
Apple Macbook Pro
Çok daha parlak

Her ne kadar incelen bir cihaz karşımızda olsa da özellik yönüyle fazlasıyla geliştirme mevcut. Ekran parlıklığı yönüyle ise 300 nit parlaklıktan 500 nit parlaklığa çıkartılmış durumda bu da %67 lik bir geliştirme anlamına geliyor.

Çıkarılan bağlantılar ne gibi sorun oluşturur?

Profesyonel insanların kullandığı bir cihaz olarak görülen Macbook Pro genelde SD kartını çıkarıp direk cihazına takıp videoları aktaran yada mobil uygulama yazan geliştiricilerde ise direk telefon usb kablolalarını cihazlarına bağlayarak debug yapmak için kullanılıyordu. Ancak yeni USB-C bağlantı noktaları ile bu mümkün olmayacak. iPhone 7 kullanıcısı olan bir mobil geliştirici bile cihazını direk macbook prosuna bağlayamayacak. İlla bir aparat kullanmak zorunda olacak. 

13 inç Yeni Macbook Pro fiyatları

Apple Macbook Pro Fiyat Listesi

15''lik Yeni Macbook Pro Fiyatları


Peki siz çıkarılan portlara rağmen hızlanan, incelen ve hafifleyen yeni Macbook Pro almayı düşünür müsünüz?
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×