Bu haber kez okundu.

Yeni teknolojilerin kurbanı olmayın

Gün geçmiyor ki, hepimiz yeni teknolojileri kullanmak için fırsatları kollamayalım, hepimiz her türlü yeni teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya asla "hayır" demeyiz.

Bizler 45-50'li yaşların nesilleri, teknolojinin kurbanı olan gençleri gördükçe, geçmiş günlerimizin kıymetini çok daha iyi anlıyor ve o günlere özlem duyabiliyoruz. Bizler bir araştırma yapacağımız zaman evimizdeki ansiklopedilerden, kütüphanelerin bizlere sunmuş olduğu nimetlerden faydalanırken, şimdi gençlerimiz istedikleri bilgilere tek tuşla ulaşabiliyorlar. Evet, bu yenilikleri faydasını da asla inkar edemeyiz, ancak teknolojinin her geçen gün ilerlemesi, yeni neslin tembelleşmesine de sebep olmuyor mu?
 
Çocuklarımız ile bizim aramıza girmiş olan teknoloji yüzünden, önümüze bir duvar örülmüş olduğunu kimi zaman göremez hale geliyoruz. Akşamları ailecek toplanıp önceleri muhabbet ederken, hoş sohbetlerle vaktimizi geçirirken, şimdi herkesin eline almış olduğu akıllı telefonlar veya tabletler yüzünden, evlerin içerisinde sohbetler yerine, sadece başlarını önündeki ekrana eğmiş, yatana kadar sosyal medya içerisinde gezinen, oyunlara kendini kaptıran ve sosyalleşmeden uzak bir nesil haline geliyoruz. Üstüne üstlük bu geçirdiğimiz zaman içerisinde aldığımız radyasyon ve sağlığımıza verdiği zararı ise umursamıyoruz.
 
Bayramlarımız, doğum günlerimiz, evlilik yıldönümlerimiz, kısacası bizler için önemli ve değerli olan günlerimiz artık sadece iki kelimelik mesajların elinde değerini kaybetmeye yüz tutuyor. Nerede bayram olduğu zaman sabırsızlıkla beklediğimiz ziyaretler, el öpme seremonileri, nerede o güzel günlerde dostlarımızın ve sevdiklerimizin bizi arayarak sıcak temennilerini diledikleri güzel telefon görüşmeleri.
 
Evet, teknoloji yadsınamayacak kadar büyük bir nimet, evet hepimiz ondan mümkün olduğunca faydalanmamız gerekiyor, ancak bunu yaparken bazı değerleri unutmadan; ailemizi, çocuklarımızı, çevremizi ihmal etmeden, yerinde ve zamanında kullanmamız en önemlisi. Yeni teknolojilerin kurbanı olmadan, sadece ihtiyacımız olduğunda yeteri kadar kullanmamız en önemlisi. Duyguları, içimizdeki coşkuları, sevinçleri sözlerle, sıcak sesimizle paylaşması en güzel. Kitapları kokusunu içinize çekerek, sayfalarını tek tek çevirerek, içindeki yazanları içinize sindirerek okuması en güzeli.

Kısacası hayatımızı elimizdeki elektronik aletlere mahkum etmek yerine, iletişim için aramıza bir aracı koymak yerine, dostlarla, sevdiklerimizle geçireceğimiz vakitleri en güzel şekilde paylaşmak insani değerlerimizi unutmamak adına, nesillerimizin robotlaşmaması için atabileceğimiz en büyük adım olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×