Binali Yıldırım Kimdir?

Binali Yıldırım Kimdir?

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan'ın Refahiye İlçesi'ne bağlı Kayı Köyü'nde dünyaya gelmiştir. Dursun ve Bahar Yıldırım çiftinin 7 çocuğundan ikincisi olup, 16 yaşındayken annesini kaybetmiştir.

Binali Yıldırım'ın çocukken en zevk aldığı şeylerin başında tarlaya uzanıp, gökyüzünden geçen uçakları izlemek ve ''Acaba bir gün ben de uçağa binebilir miyim, uçmak nasıl birşey'' diyerek hayaller kurmaktı. Binali Yıldırım'ın babası tarlada yardımcı olması için kendisini okuldan alırdı. Bu durumdan rahatsız olan öğretmeni babasına bir gün ''Dursun Bey, bu çocuk iyi okuyor. Bırak da okusun. Dersten alma artık'' dedi. Babası bir daha onu okuldan almadı. Öyle ki öğrenimine daha iyi yerlerde devam etsin diye İstanbul'daki dedesinin yanına gönderdi.

Binali Yıldırım, İstanbul'a geldiğinde sadece haritalarda görebildiği denizle tanıştı. Yıldırım'ın hayali ise Makine Mühendisi olmaktı. 1970 yılında Piri Reis Ortaokulu'ndan mezun oldu, 1973 yılında ise Kasımpaşa Lisesi'ni bitirdi. Üniversiteyi İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde okumak istedi. Ancak kayıt için sıra beklerden kayıtların dolduğunu öğrendi. Bu durumu fark eden bir üniversite hocası Yıldırım'a, Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ni de tercih edebileceğini, bu bölümün derslerinin Makine Mühendisliği ile aynı olduğunu söyledi ve Yıldırım bunun üzerine bu bölümü tercih ederek, kayıt yaptırdı.

Üniversiteden mezun olan Binali Yıldırım, aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. Sonrasında ise İsveç'teki Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne ait olan Dünya Denizcilik Üniversitesi'nde Denizde Can ve Mal Güvenliği konusunda ihtisas eğitimini tamamladı.

Binali Yıldırım, 1975 yılında Öğretmen Semiha Hanım ile hayatını birleştirdi. Bu evliliğinden Bülent, Erkam ve Büşra isminde çocukları oldu. Askerliğini 1980 - 1981 yıllarında denizci yedek subay olarak yapan Yıldırım, kamu alanındaki ilk deneyimini 1978 - 1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi'nde farklı kademelerde yöneticilik yaparak yaşadı.

Binali Yıldırım, buradaki çalışmaları sırasında o zamanlar genç bir siyasetçi olan Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı. Erdoğan, Yıldırım'ın çalışmalarından ve ürettiği projelerden çok etkilenmişti. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda, Binali Yıldırım'ı 1994 - 2000 yılları arasında Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevine atadı.

Binali Yıldırım, İDO Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde İstanbul'daki toplu taşımacılığın denize kaydırılması noktasında önemli projeleri hayata geçirdi ve İDO'nun taşımacılık alanında dünyanın sayılı şirketleri arasında yer almasını sağladı.

Binali Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan'ı AK Parti'nin kuruluş aşamasında da yalnız bırakmadı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili ve Ulaştırma Bakanı oldu. Binali Yıldırım, AK Parti'nin 58, 59, 60, 61, 62 ve 64'üncü hükümetler döneminde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Bu bakanlık kendisine Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli bakanlık görevi yapan siyasetçi ünvanını kazandırdı.

Binali Yıldırım, Ulaşım ve bilişim alanında yıllardır çözüm bekleyen sorunların da çözülmesini ya da çözüm aşamasına gelmesini sağladı. Yıldırım zamanında YHT, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3'üncü havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi pek çok projeyi hayata geçirdi veya temellerini attı.

İyi derecede İngilizce bilen Binali Yıldırım'ın vazgeçilmezleri arasında ise yürüyüş ve yüzme gelmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×