Ülkemizdeki pek çok insan bisikleti bir karne hediyesi olmaktan öte görmüyor ve bununla birlikte bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanan insanlara da haliyle büyük zorluklar yaşatılıyor. Trafikte zorluklarla mücadele etmekten sürüş keyfini yaşayamayan bisiklet sürücüleri, trafikte yer alan yayalar ve motorlu araçlardan hak ettikleri değeri bekliyorlar. 

Özellikle son yıllarda belediyelerin bisiklete verdikleri önem gittikçe artıyor. Bisiklet yolları yapılıyor yapılmasına ama pek çok bilinçsiz sürücü yolun yanında şeritle ayrılmış bu kısmları sanki İspark'ın ücretli park yerleriymiş gibi kullanıyor. Pek çok bisiklet sürücüsü bu durumu dile getirdiklerinde de çoğu zaman haksız karşılanıyorlar. "Bizde bazen arabayla yolda gidemediğimiz yerler oluyor" diyerek bisiklet yolunun tam üzerine parketmesini haklı çıkaracak bir söylemde bulunan şoförler bile var.

Bisikletlinin çilesi sadece bisiklet yolunda karşısına çıkan engellerle de bitmiyor. Trafikte seyahat eden ve yüksek hızlara ulaşabildiği gibi durmasının da zor olacağı bu ulaşım aracının önüne pat diye bir yaya ya da otomobil çıkabiliyor. Ve işin kötü yanı bu yaya ve sürücüler bisikleti gördükleri halde yola atlıyorlar ya da aracın kapısını aynadan bakmadan açıyorlarlar. Bu durum bisikletli için facia bir kazaya sebebiyet veriyor. Bazı bilinçsiz sürücülerin kasıtlı olarak bisikletlileri sıkıştırmasına kadar varan olaylar malesef bisikletin ülkemizde yeterince önemsenmediğini gösteriyor. 

Geçtiğimiz Pazar günü başlayan Tour of Turkey Bisiklet Turu İstanbul etabında bile sporcuların önünden karşıdan karşıya geçen vatandaşları hepimiz gördük. Hatta neden sokaklar kapatılıyor, trafik felç oluyor diyenler bile oluyor. Bilmiyorlar ki bisiklet turunun onlarca ülke tarafından canlı izlendiğini ve ülkeninin en güzel yerlerinin tanıtımının yapıldığını...

Bir bisiklet sürücüsü olarak umuyorum ki bir gün bisiklet hak ettiği yere gelecek...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×