Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ardahan iline bağlı ufacık bir ilçe olan Damal’ın kadınlarının yöresel yaşam tarzlarının ülke dışına çıktığını biliyor muydunuz?

Turistlerin dikkatini çeken birçok çeşidi mevcut olan Damal’ın bir numaralı gelir kaynağı Ardahan Damal bebeklerini sizler için yazıyorum…Nedir bu Damal bebekleri? diye soracak olursanız, Damal kadınlarının geleneksel yaşam tarzını yansıtan kıyafetlerin oyuncak bebeklere giydirilmiş halidir diye size yanıt verebilirim. Ama ne kıyafetler bin bir emekle işlenmiş boncuklarının tek tek işlendiği elde üretilen bir sanat eseri aslında, zaten fabrikasyon ürünü olmaması onu bu derece değerli kılıyor.

Damal kadınlarının bu kadar renkli giyinmesi ve bunu bebeklere uygulamasını şöyle izah ediyorlar: Biz gökkuşağında ne renk var ise onu giyeriz.

45-50 yaş üzeri hanımlar tarafından giyilen Orta Asya motiflerini üstünde taşıyan Türkmen kadın kıyafetlerine ilgi büyük. Bu kıyafetlerle tarihi ve kültürel değerlerlerimiz günümüze taşınmış ayrıca Yöresel Folklorik Bebekler 1996 yılında Japonya’da yapılan bir yarışmada el emeği kategorisinde dünya birincisi olmuştur.

Yöresel olarak ismi değişen bu bebeklere ülkemizde saya, üç etek ya da üç pesli de denilmektedir. Eğer sizinde evinizde folklorik bir hava varsa dekora renk katmak  için bu bebeklerden almanızda fayda var derim…

Bir sonraki yazı dizisinde görüşmek üzere…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×