BMW denildiği zaman akla hemen 3 serisi 5 Serisi premium araçlar geliyor. Malzeme kalitesi ve konforuyla büyük bir övgüyü hak eden BMW markası, şimdilerde farklı bir proje hazırlığına girecek ve kolay ulaşılabilir ufak bir otomobil üreteceğini açıkladı. Peki BMW'yi böyle bir projeye sevk eden asıl sebep nedir?

Dünyadaki otomobil pazarı gün geçtikçe gelişiyor ve otomobil üreticileri modellerini sürekli yeniliyor. Bu durum araçların geliştirlien özellikleriyle birlikle maliyetleri de arttırıyor ve sonuç olarak piyasaya yansıtılıyor. Yıllar yıllar önce D segmenti bir aracı satın almak için ödenen paratla şimdilerde B segmenti araçlar alınıyor. Bazı ülkelerdeki fahiş vergiler de eklendiğinde bu durumu aleyhlerine çevirmek için otomobil üreticilerinin kafalarında ampül yanmaya başladı. 

BMW hali hazırda ürettiği modellerin satışından memnun, ancak B segmenti yani Ford Fiesta, Opel Corsa ya da Volkswagen Polo gibi araçların bulunduğu segmentin satışları genele vurulduğunda çok daha yukarıda kalıyor. Bu pazarda herhangi bir modeli bulunmayan BMW, yeni projesiyle B segmentine lüksü getirecek. İnsanlar biraz fazla olsun ama aracın önünde BMW logosu olsun diye düşünecekleri için BMW'ye yönelecekler. Bu nedenle yeni model B segmenti piyasasını silip süpürebilir.

BMW'nin piyasa ihtiyaçlarına dönük hamlesi markanın büyüme hızını yükseltecek gibi görünüyor. En büyük rakiplerinden Mercedes'in B segmenti küçük bir otomobilinin olmaması da BMW için büyük avantaj yaratabilir. BMW'nin küçük sınıf aracı önümüzdeki yıl içerisinde tanıtılacak ve Türkiye gibi vergilerin yüksek olduğu ülkelerde büyük olasılıkla çok satacak. Bu akıllı hamlenin sonuçlarını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×