Selam.

      Sıkıntı ve stresin ülke çapında had safhada olduğu şu günlerde sıklıkla sorulan "mutluluğu ve huzuru nereden temin edebiliriz?" sorusuna cevaplar üretebilecek, olaylara değişik açılardan bakmanızı sağlayabilecek güzel bir filmden bahsetmek istiyorum sizlere bu yazıda.

     Big Fish'ten.
 
 
     Hiç kimse ailesini ya da doğacağı ülkeyi seçme şansına sahip değildir. Gözlerinizi açarsınız ve kendinizi orada bulursunuz. 2000 yapımlı Memento filmindeki şu replik de aslında bize aynı gerçekten bahsetmektedir: “Hepimiz kim olduğumuzu bilmek için anılara ihtiyaç duyarız, ben farklı değilim.”

     Kimliğimizi belirleyen faktörlerin anılarımız olması, yaşadığımız hayatın bizim irademiz dışında ilerlediğinin bir göstergesi mi yoksa? Seçimlerimizi yaparken ne kadar özgürüz? Eğer içerisinde bulunduğumuz hayat bir neden-sonuç zincirinin sonucu ise bizler sadece özgür iradeye sahip olmayan birer gözlemci olmaz mıyız? Peki gözlenen şey, gözlemcinin bakış açısı ile ne kadar değişebilir? Algılayış şeklimiz, hayatımızı baştan aşağıya değiştirebilir mi? Kendimizi nasıl görürsek, zamanla o kişiye mi dönüşürüz?

     Big Fish, bu gizemli sorulara cevaplar arayan insanlar için güzel örnekler barındıran bir film. Ayrıca insanın içini hafifçe yakan, güldüren, ağlatan, düşündüren, son derece güzel bir senaryosu var.

     Yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı filmin senaryosu John August tarafından Daniel Wallace'ın “Büyük Balık: Efsanevi Ölçülerde Bir Roman” adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange, Alison Lohman, Steve Buscemi, Helena Bonham Carter ve Danny DeVito yer almaktadır.

     İzleyiniz, izlettiriniz efendim. Kaybınız olmaz, kazancınız olur.

     Selametle.


 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×