Bu haber kez okundu.

Bu büyüleci güzelliğin adresi Hakkari

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Hakkari İl Temsilciliği ve Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği tarafından 4 bin 135 rakımlı Cilo- Sat göllerine gezi düzenlendi.

Hakkari’deki huzur ve güvenin sağlanmasıyla birlikte bazı bölgelerin dağcılara açıldığı belirtildi. 9 kişilik dağcı grubu, masmavi Sat Gölleri üzerinde kano turu yaptı. Bölgede özgürce dolaşan yaban keçilerini de görüntüleyen dağcılar, Sat Göllerinin turizm açısından harika bir yer olduğunu ifade ettil.

TDF Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç, yerli ve yabancı dağcılarla bir araya gelerek maden mühendisi Azat Ölmez’in maddi desteğiyle Yüksekova-Yeşiltaş istikametinden Sat Yaylasından Sat Göllerine ulaştıklarını söyledi. Ertunç, “Bir doğa harikası ve kültürel zenginlikleriyle ün salmış Sat Gölleri, artık doğa severlere mekan olmaya hazır. Bugünden itibaren yurt içinde ve dışında gelmek isteyen dağcılar, hiç tereddüt yaşamadan Sat Yaylasında bulunan krater gölleri ve bazı önemli dağları gezebilirler. Konuyu Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanlığına sunacağız” dedi.

"BÖLGE HALKI İÇİN SEVİNDİRİCİ"

Reşko Doğa Sporları ve Kültür Derneği Başkanı Emin Yıldırım ise, Türkiye Kayak Federasyonu Hakkari İl Temsilcisi Av. Turgut Besi ve beraberindeki ekip arkadaşlarıyla Sat Göllerinde iyi vakit geçirdiklerini ve doğanın korunması amaçlı ulaşım yolunun göller bölgesine kadar gitmesinin apayrı bir güzellik olduğunu ifade etti.

Dağcılara maddi destek sağlayan maden mühendisi Azat Ölmez ise, bazı kritik noktaların dışında bölgenin tamamının turizme açıldığını belirterek, “Bölge halkı için sevindirici bir olaydır. Bundan sonra dağcı arkadaşların desteğini alarak gelecek olan doğaseverlere hizmet vermeye hazırız” diye konuştu.

TDF Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç, ayrıca Hakkari bölgesi ekibi dışında Yüksekova’dan gelen kalabalık ekiplerin de bölgeye akın ettiğini söyledi.

(Feyzullah Taş / İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×