Halk arasında “çocuk evliliği kurtarır” gibi bir inanış vardır. Bu inanış, yıllar boyu süregelmiş ve adeta gerçekmiş gibi inandırılmıştır. Aslında durum çok ama çok farklı. Yolunda gitmeyen bir evlilik için çocuk tamamen yanlış bir kurtarıcı olarak düşünülmektedir. Aslında, evliliği kurtarmak için canınızdan can olan bir canlıyı, yani doğduktan sonra bütün hayatınız olan çocuğunuzu, sırf evliliğinizi kurtarsın diye feda etmiş oluyorsunuz. Ancak, yine de evliliğiniz kurtulmayacaktır.

Hayatınıza canınızdan bir bebek girdiği anda tüm yaşamınız değişir. Bebeğiniz, bir anda evinize neşe katar, cıvıl cıvıl halleri ile hayatınıza renk katar. Ancak, asla evliliği kurtarmaz. Aksine, eşinizden başka hiçbir sorumluluğunuz yokken bir anda hayatınızın sonuna kadar sorumluluğunu üstlendiğiniz bir bebeğiniz olması sizi biraz gerebilir.

Bebeğiniz olmadan önce, canınız ne isterse yapabilir, imkanlar el verdiği sürece dilediğiniz kadar uyuyabilir, dilediğiniz herşeyi dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bebek dünyaya geldikten sonra adeta hayatınız elinizden alınmış gibi olursunuz. Çünkü, artık büyük bir sorumluluğunuz var. Yani, artık dilediğiniz saatte uyanamayacak, hatta uykusuz geceler geçirmekten yorgun düşecek, beslenme saaatlerine uymak zorunda olduğunuzdan dolayı birçok özel işinizi erteleyecek, hava koşullarının bebeğinize uygun olmasını beklemek zorunda olduğunuzdan dolayı istediğiniz an dışarı çıkamayacaksınız. Tabi ki, bu zorluklar hayatınıza anlam katan minik bebeğiniz için katlanılabilecek, bir anne ya da baba olarak böyle olmasından dahi zevk alacağınız durumlardır. Ancak, insan psikolojisi bu tarz bir durumu uzun süre yaşadığında ya da uzun süre uykusuz kaldığında sinirlerin gerilmesi durumu yaşamaya başlar.

Durum böyle olunca, evliliğinizde çatırdamalar meydana gelir. Zaten başlı başına yürütmesi fedakarlık ve özveri isteyen evlilik ilişkisi, çocuk olduktan sonra daha da zorlaşır. Eğer, yolunda gitmeyen bir evliliğiniz varsa, çocuk evliliğin daha hızlı sonlanmasına neden olur.

1980’li yıllardan beri yapılan araştırmalara göre, evli çiftler çocuk olduktan sonra daha mutsuz oluyorlar. Bu durumda eğer evliliğinizde sorunlar varsa, sırf evliliğinizi kurtarmak amacı ile çocuk yapmayın. Mutsuz bir evliliğin ağır yükünü çocuğunuzun boynuna yüklemeyin.

Çocuk, “mutlu bir evliliği taçlandıran muazzam bir ödüldür”. Ancak, mutsuz bir evlilik için tam tersi olabilir. Bu nedenle, çocuk yapmaya karar vermeden önce evliliğinizi sorgulayın, “mutlu evliliğinizi taçlandırın” ya da çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce evliliğinizdeki sorunları giderin.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×