80'li ve 90'lı yıllarda popüler olan ve düğünlerin vazgeçilmezi olan VHS yani halk diliyle kaset devri üzülerek söylemem gerekirse sona eriyor. VHS'lerden haberdar olan son nesil ise şimdilerde üniversiteden mezun oldu :) 

Sünnet düğünü, nişan, evlilik yada doğum günü gibi etkinliklerimizi kaydettiğimiz, devasa büyüklükteki siyah plakalar bizi terkedeli çok olmuştu aslında. Tuğla büyüklüğündeki kasedi oynatıcıya yerleştirip, ailecek televizyonun karşısına geçerdik. VHS'ler 1. yaş doğumgünlerimizin, evlilik törenlerimizin temsilcileriydiler adeta. Teknoloji çağına girmemizin sonucu olarak depolama aygıtları küçüldü ve bildiğiniz üzere cebimize kadar girdiler. Kilobaytlar Megabayt, Megabaytlar Gigabayt, Gigabaytlar Terabayt oldu ve kapasite arttığı halde kendileri minicik olmaya devam ediyorlar. 

Herkesin unuttuğu kasetler aslında şuanda bile üretiliyor ama kimin haberi var ki... İşte işi inada bindirip "kaset vazgeçilmezimizdir" mantığını güden son şirkette bu ay sonunda üretimi durdurma kararı aldı. VHS'lerin son temsilcisi Funal Electric adındaki firma da elini ayağını çektikten sonra  kasetlerin ölümü resmi olarak gerçekleşecek. Şirket bu ay sonunda VHS üretiminin tamamiyle sonlanacağını söyledi. Ne diyelim hayırlısı olsun...

CD, DVD, USB Bellek yada Harici Harddisklerin egemenliğinde gelişen sektör, hayatımızın büyük bir bölümünde kullandığımız pek çok şeyi maziye gömmeye devam ediyor. Müzik sektöründen örnek vermek gerekirse geçmişte plaklar yerini kasetlere, onlarda yerini CD'lere bırakmış durumda. Hatta CD'ler de yerini dijital müzik platformlaına bırakmış gibi görünüyor. Spotify, Apple Music, TTMüzik gibi pek çok platform sayesinde beğendiğimiz şarkıları satın alıp herhangi bir fiziki depolamaya ihtiyaç olmadan cihazlarımıza indirebiliyoruz. Bu durum aslında Steam oyun platformuyla CD'de oyun alma devrinin bitmesi ile aynı. 

Fotoğraflarımızı baski ile alimize aldığımız, devasa kasetlerle önemli anları kaydettiğimiz günler çok geride kaldı. Artık minik cihazlar ile devasa boyutlardaki dosyaları depolama devri...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×