Bu haber kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump kimdir?

Donald John Trump, 16 Haziran 2015 tarihinde ''Amerika'yı yeniden büyük ülke yapacağız'' söylemiyle resmen ABD Başkan adayı olduğunu tüm dünyaya duyurmuştu. Peki Cumhuriyetçi aday Donald Trump kimdir? Trump'a dair tüm merak edilenler...

17 Cumhuriyetçi aday adayı arasında devlet tecrübesi olmayan tek isimdi. Emlak zengini Trump, başkanlık yarışına girmeden önce Amerika'nın en ünlü ve renkli milyarderiydi. Zengin bir ailede doğdu ama babasının sahibi olduğu şirkette en alt düzeydeki görevlerde çalıştı. Başarılı bir öğrenciydi ve bu yüzden 13 yaşında askeri bir okula gönderildi.

Pilot olmayı seçen ağabeyi alkolik olduğu için 43 yaşında hayatını kaybetti. Yaşadığı bu travma Trump'ın alkol ve sigaradan uzak durmasını sağladı. Babasından aldığı 1 milyon dolar borçla iş dünyasına adım attı. 1971 yılında aile şirketinin başına geçti. Orta halli bir şirketten dünya devi bir şirkete dönüştürdü ve dünyaya yayılmaya başladı. 

EMLAK VE ŞOV DÜNYASINDA KRALLIK

Trump, şov dünyasında da bir krallık inşa etti. 1996'dan 2015'e kadar 3 güzellik yarışmasının sahipliğini yaptı. 2003'te ekranda da boy göstermeye başladı. Türkiye'de 'Çırak' adıyla yayınlanan yarışma programının Amerika versiyonunda yer aldı. Tam 14 yıl boyunca şovun yüzü oldu. Trump ayrıca başka iş kollarına da yayıldı. Bir ekonomi dergisine göre serveti 3.7 milyar dolar. Kendisine göre ise 10 milyar dolar.

3 EVLİLİK YAPTI

Trump'ın başından 3 evlilik geçti. Bu üç evlilikten 5 çocuğu oldu. Şu an ki eşi Melain Trump, seçim kampanyalarında zaman zaman boy gösterdi. Trump'ın eskiden beri siyasete ilgisi vardı. Hatta bir önceki seçimlerde şimdi ki rakibi Demokrat Hillary Clinton'a bağış yapmıştı. Başkanlık için yarış fikri ise ilk olarak 1987'de doğdu. 2008'de Reform Partisi adayı olarak yarışa katıldı ama Amerikan seçim sisteminde küçük adayların kazanma şansı yok denecek kadar azdı. Bu sefer ise siyaset sahnesinde kimsenin tahmin edemeyeceği kadar ilerledi.

SİVRİ AÇIKLAMALARI POPÜLERLİĞİNİ ARTTIRDI

Aslında başta herkes ona şüphe ile yaklaşıyordu. Sebeplerinden biri sansasyonel geçmişiydi. Diğeri ise agresif siyaset tarzı. Özellikle de Meksikalı göçmenler hakkındaki tutumu büyük tepki yarattı. Amerika Birleşik Devletleri'nde başkan olmak için bu ülkede doğmak şart. Trump uzun süre mevcut başkan Barack Obama'nın ABD'de doğmadığını savundu. DEAŞ hakkındaki açıklamalarıyla da Demokratları sorumlu tutuyordu. Bu iddiaları tartışmaların odağında kalmasını ve popülerlik kazanmasını sağladı.

70 yaşındaki işadamı partisinin tek adayı olarak ABD Başkanlık Seçimi yarışına adını yazdırdığında muhaliflerin bile çoğu partide birlik sağlamak için onun arkasında durdu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×