Bu haber kez okundu.

ABD, Suriyeli muhaliflere güçlü silah yardımı yapacak
Amerikan basınında yer alan iddiaya göre, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD terör örgütüne lojistik silah desteği vererek bu ülkede varlığını sürdürmeye çalışan ABD, politika değişikliğine gidiyor. Çıkan haberlere göre, Rusya ve Esad güçlerinin Halep kentindeki katliamları Washington yönetimini zor durumda bıraktı.

ABD, RUSYA'YA KARŞI HAMLE PEŞİNDE

Daha fazla baskıya dayanamayan Obama yönetimi muhaliflere güçlü silah vermeyi tartışıyor. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Sözcüsü John Kirby, Washington'un Suriye'de Rusya ile kararlaştırdığı ateşkesin çökmesinden sonra diplomasi dışı seçenekleri ele aldığını söyledi. Sözcü detay vermese de Amerikan basınındaki haberlerde, Suriyeli muhaliflere daha güçlü silahlar verilmesini içeren B planının yeniden tartışılmaya başlandığı öne sürüldü.

ABD BASININDA B PLANI

Ülke basını ABD'nin, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi bölgesel müttefiklere ve muhaliflere daha güçlü silah sistemleri sağlamakta yeşil ışık yakmayı değerlendirdiğini yazdı. Amerikan yetkililere göre B planı, muhalif birliklere, daha uzun mesafelerden Suriyeli ve Rus topçu mevzilerini bombalamaya imkan verecek silah sistemlerini teslim etmeye izin verip verilmemesine odaklanıyor.

Rusya ve Suriye'nin Halep saldırılarının Beyaz Saray üzerinde baskı oluşturduğu ve dikkate almaya isteksiz oldukları bazı seçenekleri ciddi olarak değerlendirmeye zorladığı belirtildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×