Bu haber kez okundu.

ABD'ye İran Şoku! 'ABD'ye Ölüm' Sesleri Yükseldi

İran, geçtiğimiz ay yeni yaptırım kararı alan ABD'ye gerekli cevabı vereceklerini açıklamasından sonra, bugün balistik füze denemesi yapabilmek için daha fazla ödenek verilmesini öngören yasa tasarısına onay verdi ve İran Parlamentosu'nda 'Amerika'ya Ölüm' sesleri yükseldi.

Dünyada sular durulmuyor. Ülkeler birbirlerine tehditler savurmaya ve meydan okumaya devam ediyor. ABD ve Kezey Kore arasındaki gerilimden sonra bugün de ABD ve İran arasında yeni bir gerilimin fitilini ateşleyecek bir gelişme yaşandı. İran, ABD'nin yeni yaptırımlarının ardından balistik füze programlarına ve dış ülkelerde operasyonlar yapan paramiliter İran Devrim Muhafızları'na verilen ödeneklerin artırılmasına karar verildi. Yeni bütçe yarım milyar dolarlık ödenek içeriyor. 

"AMERİKA'YA ÖLÜM"

İran Parlamentosu'nda bugün yapılan oylamada, İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre 247 kanun milletvekilinden 240'ı yeni ödenekle ilgili yasa tasarısısnın kabulu için onay verirken sadece 1 kişi çekimser kaldı.  Ayrıca oylama sırasında Parlamento'dan 'Amerika'ya ölüm' sesleri yükseldi.

İRAN'IN CEVABI GECİKMEDİ

Geçtiğimiz ay ABD balistik füze programı ve terörö örgütlerine yardım gerekçesiyle İran'a yeni yaptırımlar getirmişti. Yaptırımlardan 18 kurum veya kişi etkileniyor. Söz konusu kurum ya da kişilerin İran'ın balistik füze programını ve insansız hava aracı yapma yoluyla İran Devrim Muhafızları'nı desteklediği ABD tarafından açıklanmıştı.

"ABD'NİN YAPTIRIMLARI GEÇERSİZ"

ABD Dışişleri Bakanlı yaptığı açıklamada "İran İsrail'i ve Orta Doğu'daki istikraraı tehdit eden Hizbullah, Hamas, Filsitin islami Cihad gibi terör örgütlerini desteklemeye devam ediyor. İran Esad'ın kendi halkına uyguladığı zulme rağmen ısrarla rejime desteğini sürdürüyor" ifadeleri yer almıştı.  İran ise yaptırımlara karşlık vereceğini belirtmiş, ABD'nin yaptırımlarının tek taraflı ve geçersiz olduğunu savunmuştu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×