Bu haber kez okundu.

Almanya, Hollanda, Belçika! Yurt dışı referandum sonuçları netleşti

TÜRKİYE'nin referandum kararı almasından sonra batılı ülkeler sonuçlardan 'Hayır' çıkması için akla gelmeyen uygulamaları hayata geçirdi. Almanya'da terör örgütleriyle kol kola giren Angela Merkel yönetimi Türk gurbetçilerin referandumda 'evet' oyu kullanmaması için kara propaganda yürütürken, Hollanda ise bir adım daha ileri giderek Türk siyasetçilerin gurbetçilerle buluşmasına izin vermedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı sınır dışı eden Hollanda ayrıca durumu protesto eden gurbetçilere köpeklerle saldırdı.

Avrupalı bazı ülkelerin bu tutumuna Türk vatandaşları sessiz kalmadı ve gereken cevabı sandıkta 'evet' oyu kullanarak verdi. Peki yurtdışı referandum sonuçları ne oldu? Gurbetçiler evet mi hayır mı dedi? İşte ülke ülke 16 Nisan halkoylaması yurtdışı seçim sonuçları...

ALMANYA

Türk gurbetçiler Angela Merkel yönetiminin baskılarına boyun eğmedi. Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları; PKK, FETÖ, DHKP-C ve DEAŞ terör örgütlerine kucak açan Almanya'ya haddini sert bir şekilde bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk bakanların gurbetçilerimizle buluşmasını engelleyen Almanya'da sandığa giden gurbetçi seçmenler yüzde 62,96 Evet oy oranıyla adeta Merkel'e ders verdi. Almanya'da kurulan referandum sandıklarından Evet çıkarken, Hayır oylarının oranı ise yüzde 37,04 seviyesinde kaldı. Yaklaşık 450 bin Türk gurbetçinin Anayasa değişikliği için oy kullandığı Almanya'da 281 bin 860 kişi 'EVET' oyu kullanırken, 165 bin 802 kişi ise 'HAYIR' oyu verdi.

AVUSTURYA

Yurtdışında 'evet' oyunun en yüksek çıktığı ülkelerden biri Avusturya oldu. Gurbetçiler Türkiye karşıtı söylemlere ve tehditlere boyun eğmeyerek sandıkta adeta tokat attı. Avusturya'da yaşayan gurbetçi seçmenler Türkiye'deki Anayasa değişikliği referandumu için sandığa giderek 'evet' oyu kullandı. Avusturya referandum sonucuna göre, Evet yüzde 72,04 çıkarken Hayır yüzde 27,96 çıktı. 15 bin 807 seçmenin evet oyu kullandığı ülkede 6 bin 135 seçmen ise Hayır oyu verdi.

BELÇİKA

Avrupa ülkeleri arasında terör örgütlerine en fazla desteği veren ülke Belçika. PKK'lı teröristlerin elini kolunu sallaya sallaya dolaştığı ülkede ayrıca FETÖ firarileri de bulunuyor. Her fırsatta Türkiye aleyhine yaptırımlarda bulunan Belçika'da yaşayan Türkler 16 Nisan referandumunda sandığa giderek gereken cevabı en net şekilde verdi. Belçika'da Anayasa Değişikliği halkoylaması için kurulan sandıklardan 'EVET' oyu çıktı. Yaklaşık 35 bin Türk vatandaşının sandığa gittiği Belçika'da sandıklardan yüzde 77,78 Evet çıkarken, yüzde 22,22 Hayır oyu çıktı. Evet oyu veren seçmenlerin sayısı 27 bin 282 olan Belçika'da Hayır oyu kullananların sayısı ise 7 bin 792 oldu.

FRANSA

Batılı ülkelerin Türkiye karşıtı söylemlerine destek veren ülkelerden biri de Fransa. Gurbetçiler burada da Avrupa'ya haddini sandıkta bildirdi. Fransa'da kurulan referandum sandıklarında 80 binden fazla gurbetçi oy kullandı. Bu oyların yüzde 64,49'u Evet, yüzde 35,51'i Hayır çıktı. Fransa sandıklarından çıkan oy sayıları Evet; 54 bin 852 olurken, Hayır ise 30 bin 202 seviyesinde kaldı.

HOLLANDA

FETÖ ve PKK terör örgütlerinin firari isimlerinin sığındığı ülkelerden bir diğeri de Hollanda! Türkiye karşı söylemlerin en fazla olduğu Hollanda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda 'HAYIR' çıkması için iki ülke ilişkilerinin kolay kolay tamir edilemeyeceği yollara başvurdu. Referandum öncesi ilk olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal eden Hollanda, sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı Türk Konsolosluğu'nda bekleyen gurbetçilerle buluşturmadığı gibi skandal bir karara imza atarak sınır dışı etti. Bununla da kalmayan Hollanda, gurbetçilerimize köpekler ve atlarla saldırdı. Ancak Türk gurbetçiler Hollanda'nın bu baskılarına boyun eğmeyerek cevabı sandıkta verdi. Hollanda'da yaşayan Türk vatandaşları sandığa giderek büyük oranda 'EVET' oyu kullandı. Hollanda referandum sonuçları yüzde 70,25 Evet, yüzde 29,75 Hayır yönünde oldu.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×