Bu haber kez okundu.

AP'de Türkiye ile 'Müzakereleri donduralım' tasarısı görüşüldü

Ankara-Brüksel hattında tüm gözler Perşembe gününde. Sosyal Demokratların hazırladığı tasarı Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak. Türkiye ile müzakereleri geçici olarak donduralım çağrısı yapan tasarı Salı akşamı parlamento genel kurulunda görüşüldü. Grupların genel tavrı ise tasarıyı kabul etmekten yana.

AP'nin gündemindeki şok tasarı görüşülürken yapılan açıklamalara Türkiye'yi kaybetme korkusu da yansıdı. Sosyal Demokratlar parlamentonun ikinci büyük grubu. En büyük grup olan Hristiyan Demokratlar da tasarıya destek verdi. Açılış konuşmasını, Avrupa Birliği Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptı.

Mogherini 15 Temmuz sonrası yürütülen FETÖ'nün darbe girişimine yönelik soruşturmalara destek verdi. Bu süreçte yaşanan gelişmelere dair daha önceki eleştirilerini yineledi. Müzakerelerin dondurulmasına ise mesafeli durdu. Mogherini konuşmasında; ''Üyelik müzakereleri sona ererse, iki tarafın da kendisini kaybet-kaybet senaryosunda bulacağını düşünüyorum.'' dedi.

ŞANGHAY BEŞLİSİ ÇIKIŞI

Oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan dönüşü yaptığı Şangay beşlisi açıklaması da etkisini gösterdi. Erdoğan, ''Türkiye varsa yoksa Avrupa Birliği dememeli. Türkiye'nin Şanghay beşlisi içerisinde yer alması çok rahat hareket etmesini sağlar'' demişti. Cumhurbaşkanının bu açıklamasına Şanghay İşbirliği Örgütü'nün lokomotifleri Çin ile Kırgızistan'dan olumlu tepki gelmişti.

Avrupa parlamentosunun en büyük grubu Hristiyan Demokratlar'dan oluşan Avrupa Halk Partisi lideri de oturumda bu gelişmeye dikkat çekti. ''Türkiye'nin Çin ve Rusya'ya yönelmesi şaşırtıcı'' dedi. Ancak yine de müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını istedi. AHP lideri konuşmasında, ''Şu an için üyelik müzakerelerini dondurmalısınız ve yeniden başlatmak için bir dizi şartlar öne sürmelisiniz.'' dedi.

OYLAMA SONUCU BAĞLAYICI DEĞİL

Tasarıyla ilgili oylamadan çıkacak sonuç merak ediliyor. Avrupa Parlamentosu karar alsa bile müzakerelerin dondurulacağı anlamına gelmiyor. Çünkü parlamentonun kararları Avrupa Birliği liderlerine tavsiye niteliğinde. Yani bağlayıcılığı yok. Bu konuda karar merci ise Devlet ve Hükümet Başkanlarından oluşan Avrupa Birliği Konseyi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×