Bu haber kez okundu.

AP'den kritik Türkiye kararı: Müzakereler donduruldu!

AP'de Türkiye ile ilgili karar oylandı. Hızlı bir şekilde oylamadan geçen tasarı kabul edildi ve ''Müzakereler geçici dondurulsun'' kararı çıktı. Bugün oylanan tasarı 37'ye karşı 479 oyla kabul edildi. 107 üye ise çekimser görüş bildirdi.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Avrupa Parlamentosu'nun üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi anlamda mesaj niteliği taşıyor. Ancak herhangi bir yaptırımı bulunmuyor. Fakat ortaya çıkan bu durumun politik ve ekonomik alanda bazı etkileri de beraberinde getireceği söyleniyor.

GEREKÇE OLARAK OHAL GÖSTERİLDİ

Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması istendi. Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AP'nin Türkiye'ye yönelik kararına ilişkin yaptığı açıklamada, Adana'daki terör saldırısının altını çizerek, ''Bugün Türkiye'de bunlar yaşanırken Avrupa'da basiretsiz ve vizyonsuz tartışmalar oluyor.'' diyerek tepki gösterdi. Çelik kararla ilgili ''Değerlendireceğiz'' yorumunu yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×