Bu haber kez okundu.

Avrupa'da demokrasi alarm veriyor!

Avrupa ülkelerinde artan ırkçı ve islamofobik saldırılar her geçen gün daha da artıyor. Bununla ilgili geçtiğimiz analiz haberimizi ''Müslüman karşıtı islamofobik saldırıların bilançosu'' başlığıyla sizlere aktarmıştık. Bugün gelinen noktada Türkiye'deki referandum sürecini baltalamak isteyen başta Almanya olmak üzere Avusturya ve Hollanda'dan da Almanya'daki 'Nazi' dönemini hatırlatan uygulamalar hayata geçiriliyor. Alman hükümeti, Türkiye'nin kendi vatandaşlarıyla referandum toplantıları yapmasına izin vermezken, benzer bir uygulama da Hollanda hükümetinden geldi.

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rotterdam kentinde Türk gurbetçilerle buluşmasına izin vermemek adına iniş iznini iptal etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Hollanda'nın skandal kararına ''Bunlar Nazi kalıntısı, faşist bunlar.'' diyerek sert tepki gösterdi.

Kendilerini 'Demokrasinin kalesi' olarak adlandıran Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik uygulamaları demokrasi ve insan haklarının nasıl ayaklar altına alındığını bir kez daha ortaya koydu. Özellikle bu ülkelerde artan Irkçı ve islamofobik saldırılar insanlığı tedirgin etmeye başladı.

HOLLANDA'DAKİ SALDIRILARIN BİLANÇOSU

Hollanda'da artan ırkçı, anti-semitik ve islamofobik saldırılar ise adeta Avrupa demokrasisini tehdit ediyor. Peki Hollanda'da yaşanan saldırıların bilançosu nedir? İşte detaylar..

IRKÇI SALDIRILAR: Her yıl ortalama gerçekleşen ırkçı saldırı sayısı 2 binden fazla.

ANTİ-SEMİTİK SALDIRILAR: Son 4 yılda gerçekleşen Yahudi karşıtı eylem sayısı 540'dan fazla. Avusturya'da olduğu gibi, Yahudilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırıların birçoğunu Alman kökenli vatandaşlar gerçekleştiriyor. Anti-semitik saldırılarda, Almanya ve Avusturya'nın ardından Hollanda gelmektedir. Bugün Holladan'da neo-nazi ideolojisini benimseyenlerin oranı, 2. Dünya Savaşı sırasındaki destekçilerden daha fazla sayıda olduğu ifade ediliyor.

İSLAMOFOBİK SALDIRILAR: Son 2 yılda gerçekleşen saldırı sayısı 250'den fazla. Bunlarda sadece 46'sı cezalandırıldı. Son 10 yılda camilere yapılan saldırı sayısı 200'den fazla.

Aşığı Sağcı ve Irkçı Özgürlük Partisi Lideri Geert Wilders

Aşığı Sağcı ve Irkçı Özgürlük Partisi (PVV)

Hollanda'da kamuoyu yoklamalarına göre ülkenin en büyük partisi PVV. 2006 seçimlerinde yüzde 5,9; 2012'de ise yüzde 10,1 oranında oy aldı. PVV, 2017 seçimlerinde ana söylemini İslam karşıtlığı üzerine kurdu. 15 Mart 2017'de yapılacak genel seçimlerde yüzde 25'ten fazla oy alması bekleniyor. Seçimleri kazanırsa ülkedeki cami ve İslam okullarını kapatacağını açıkladı.

Parti lideri Geert Wilders; Avrupa'nın İslam'dan arındırılması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. İslam'ın Hollanda'yı ve Hollanda demokrasisini yok edeceğini belirtiyor. Hollanda'nın Avrupa Birliği'nden çıkmasını istiyor.

AVUSTURYA'DA ARTAN IRKÇI ve İSLAMOFOBİK SALDIRILAR

Hollanda'nın ardından ırkçı, anti-semitik ve islamofobik saldırılarda artış gözlenen diğer ülkelerden birisi de Avusturya. Peki Avusturya'da artan ırkçı saldırıların son dönemdeki bilançosu nedir?

Irkçı Saldırılar: 2014 yılında yaklaşık 750 ırkçı saldırının gerçekleştiği ülkede 2015 yılında büyük bir tırmanış gözlendi. O yıl 1.150'den fazla ırkçı saldırı gerçekleşti. 2016 yılında ise aşırı sağcıların işlediği suçlar yüzde 54 oranında arttı.

Anti-Semitik Saldırılar: Avusturya'da anti-semitik saldırılar sayısal olarak 2014'te 255, 2015'te ise 465. 2015 yılında Yahudi karşıtı eylem sayısının bir önceki yıla göre artış oranı yüzde 80'lere ulaştı. Son 3 yılda toplam anti-semitik saldırı ve eylem sayısı 1200'den fazla.

İslamofobik saldırılar: Son 2 yılda müslümanlara yönelik saldırı sayısı 260'dan fazla olan Avusturya'daki saldırılarda müslüman kadınların yüzde 95'i hedefte. Saldırılar fiziksel ve sözlü şiddet, tehdit ve özel mülke saldırı şeklinde gerçekleşti.

Heinz-Christian Strache

Yükselen sağın siyasi temsilcisi: Avusturya Özgürlük Partisi

Parti lideri Heinz-Christian Strache; islam, Türkiye, Avrupa Birliği, yabancılar ve sığınmacı karşıtı söylemleri benimsiyor. Partinin önceki dönemdeki lideri Hofer, 2016 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu yüzde 0,6 farkla kaybetti. Partiye göre; İslam, Avrupa'ya ait değil. Mültecilere yönelik ''mantıklı bir tepki'' için silahlanmak gerekiyor. Başörtüsü kadını aşağılıyor. Burka ve başörtüsü, kamusal alanda yasaklanmalı. Kaynak: TRDiplomacy

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×