Bu haber kez okundu.

Avrupa'ya kaçırılan Herkül lahdi Türkiye'ye iade ediliyor

Türkiye, kültürel mirasına sahip çıkıyor. En son örneğini ise Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı verdi. İsviçre ile 2010 yılından bu yana devam eden görüşmeler sonuçlandı. Ünlü Herakles, Türkiye'de bilinen adıyla ''Herkül Lahdi'' ait olduğu topraklara yani Türkiye'ye geri dönecek.

HUKUKİ MÜCADELE 7 YIL SÜRDÜ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bakan Nabi Avcı, ''Herakles Lahdi'ne 2010 senesinde İsviçreli yetkililer tarafından gerçekleştirilen envanter kontrolü sırasında el konulmuştu.'' diyerek duyurduğu önemli gelişmeyi Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcı'yı kabulünde açıkladı. Avcı, 1960 yılında Türkiye'den kaçırılan Herkül Lahidi ile ilgili yürütülen hukuki aşamaları hatırlattı.

Nabi Avcı, Türkiye ile İsviçre adli makamları arasında 7 yıldır süren hukuki mücadelenin sonuçlandığını ''Cenevre Başsavcılığı 21 Eylül 2015 tarihinde lahdin iadesine karar verdi. Daha sonra İsviçre Federal Mahkemesi nezdinde itiraz edildi. Sonra da girişimlerimiz sonucu İsviçre makamlarından yapılan itiraz geri çekildi. Böylece itirazın geri çekilmesi kararı ile birlikte Herkül lahdinin iade kararı kesinleşmiş oldu.'' sözleriyle vurguladı.

EN KISA SÜREDE TÜRKİYE'YE GETİRİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, lahidin en kısa sürede Türkiye'ye getirileceğini "Lahit en kısa zamanda Türkiye'ye iade edilmiş olacak" sözleriyle ifade etti. Avcı, Türkiye'ye ait diğer tarihi eserlerin iade işlemleri için çalışmaların yürütüldüğünün altını çizdi. Avcı, ''Maalesef çok sayıda tarihi eser yurt dışına kaçırıldı. Şimdi ise bunlar anlı şanlı bazı müzelerde kaçak eserler olmasına rağmen sergilenmeye devam ediliyor'' dedi. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×