Bu haber kez okundu.

Avustralya: Anzak Anma Günü'nde Türkiye'ye saldırı yapılabilir

''25 Nisan Anzak Anma Günü'nde teröristler Türkiye'ye saldırabilir'' açıklama Avustralya hükümetinden geldi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Türk yetkililerin konudan haberdar olduğunu ve ''geleneksel olarak Çanakkale'de her yıl düzenlenen Anzak Günü anmaları için yüksek seviyede koruma tahsis edileceğini'' belirtti.

Anzak Anma Günü, Avustralya ve Yeni Zellanda halkı için önemli bir gün. Her yıl gerçekleştirilen bu günde 1915 yılında Gelibolu'daki ilk büyük çarpışmalarda hayatını kaybeden 'Anzak Askerleri' anılıyor. 

SALDIRININ HEDEFİ 'ANZAKLAR'

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre; Julie Bishop, ''Avustralya hükümeti, Gelibolu yarımadasında teröristlerin Anzak Anma Günü etkinliklerini hedef alabileceğine dair istihbarat bilgileri edindi.'' dedi. Avustralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan da istihbaratın içeriğinde spesifik bir saldırı planı olmadığını vurguladı. Tehan, Türk yetkililere her türlü bilginin iletildiğini söylediği açıklamasında, ''Türk yetkililer bunu çok ciddiye alıyor. Gelibolu'daki anma Avustralya için olduğu kadar Türk yetkililer ve Türk halkı için de önem taşıyor'' ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE SEYAHAT UYARISI

Öte yandan Avustralya, vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat uyarısı yaptı. Avustalya vatandaşlarına yönelik yapılan uyarıda, ziyaretçilerin temkinli olmaları, Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirleri ziyaret etme ihtiyaçlarını bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×