Bu haber kez okundu.

Bağdat ile Erbil arasında yeni gerilim

Erbil’de yüksek mahkeme, aralarında Irak parlamento üyeleri ve Haşdi Şabi milislerinin liderlerinin de bulunduğu 11 üst düzey Iraklı görevli için tutuklama kararı aldı.

Haklarında tutuklama kararı verilen kişilerin IKBY topraklarına girmeleri halinde tutuklanmaları için Başsavcı tarafından tutuklama emri çıkarıldı. Haklarında tutuklanma kararı alınan kişiler şöyle sıralandı:

"Irak Güvenlik ve Savunma Komitesinden İskender Tut, Hasan Turan, Hanen Fetlavi, Hanin Kudve, Babil Milisleri Lideri Riyan Keldani, Dışilişkiler komitesi üyesi Semire Musevi, Milletvekili Abdurrahman al-Luveyzi, Asaib milisleri lideri Kays el Hazali, Milletvekili Muhammed el Karbuli, eski Eğitim Bakanı Muhammed Temim ve Irak Parlamento Başkanı Niyazi Oğlu."

Tutuklama kararının, Irak ceza kanunun 226. Maddesinin birinci fırkasına yer alan Irak halkı arasında korku ve nefret salma ve barışa tehdit oluşturma iddiasına dayandırıldığı kaydedildi.

IKBY Yüksek mahkemesi tutuklama kararının, bir Irak mahkemesinin IKBY’nin eski ordu komutanı Babkir Zebari ve IKBY’nin başkan yardımcısı Kusret Resul hakkında tutuklama kararı vermesinin ardından alındığına dikkat çekildi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×