Öne Çıkanlar feto YASİR KAYA KİMDİR Phi Phi adası 8 maaş tazminat başörtüsünü çıkarıp yerine şapka

BM açık açık uyardı: Irak'tan göç dalgası gelebilir

Birleşmiş Milletler, Musul operasyonu sebebiyle Türkiye'nin yaklaşık 100 bin kişilik yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

- Bu haber 116 kez okundu.

BM açık açık uyardı: Irak'tan göç dalgası gelebilir
Türkiye, Musul'daki çatışmaların uzaması ve yeni göç dalgasının ülkemize yönelmesine karşı teknik hazırlıklar yapılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler'den yapılan uyarılar göç ihtimalinin kuvvetli olduğunu ortaya koyuyor.

TÜRKİYE TAMPON BÖLGE HAZIRLIĞINA BAŞLADI

Ankara, göç dalgasını Irak sınırı içinde karşılama planları yapıyor. 10 kilometrelik bir alanda tampon bölge oluşturulması gündemde. Sınır birliklerine ise gerekli takviyeler yapıldı. Türkiye tampon bölge için askeri ve insani tedbirlerini alıyor. Temel amaç, göç dalgası olmadan Musul'daki operasyonun tamamlanması. Adımlar buna göre atılıyor fakat beklenmedik durumlara karşı da tedbir alınması bir mecburiyet olarak görülüyor.

İNSANİ HAZIRLIKLAR DA YAPILIYOR

Türkiye'ye göre Suriye'deki güvenli bölge hazırlıklarına paralel olarak Irak'ta da benzer bir hazırlığın yapılması şart. Mültecilere insani yardım konusunda da uluslararası yardım kuruluşlarının devreye girmesi gerekiyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×